Książkirecenzja książka

Literkowa książka. Anna Salamon i Alicja Krzanik

Elementarzy powstało już całkiem sporo, ale żaden nie zaprezentował tego, co proponuje nam najnowsza książka Anny Salamon i Alicji Krzanik. Kluczem do imponującego odbioru nowości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia jest nie tylko talent i oryginalny pomysł na wykonanie, ale także przemyślany układ. Zacznijmy może jednak od początku.

Literkowa książka została wykonana na szydełku. Nie chodzi nawet o to, że strony wykonane są z wełny, natomiast już zaprezentowane tam treści jak najbardziej są odzwierciedleniem realnego rękodzieła. Możemy tylko domyślać się, jak wiele pracy kosztowało autorkę materiałów przygotowanie takiej ilości rekwizytów. Bo to nie tylko zmyślnie zaprojektowane litery, ale też masa innych elementów rozkładówek, jak np. szafki, fotele, kwiaty, drzewa, kurniki, domki, koguty, lisy, motyle, pszczoły czy mieszkańcy innych galaktyk. Ta cała praca ma w sobie wiele spójności, łączy się w kompletną historię z pogranicza nauki i baśniowości. A co jeszcze bardziej zadziwiające i godne podziwu, pięknie komponuje się kolorystycznie, dzięki czemu każda strona mogłaby stanowić oddzielny motyw do urządzenia pokoju dla dziecka.

Książka podzielona została na dwie części. Jedną stanowią litery alfabetu, którym przypisano przykładowe słowa. I tak właśnie ‘E’ kojarzyć będziemy z elfem, ‘K’ z kaczką, ‘M’ z motylem, a ‘W’ z wyspą. Konotacje są więc proste i właśnie takie powinny być. Kierowane są przecież do małych dzieci, które operują najprostszym językiem i cieszą się, gdy mogą w nieskończoność powtarzać dobrze im znane melodie. Wraz z prezentacją literki (dzierganej oraz drukowanej), autorki podają przykładowe zdanie zawierające wybrane słowo-symbol (napisane odręcznie). Drugą część książki stanowią rozkładówki, czyli przerwy w nauce, a właściwie ich uzupełnienie. Na jednej z nich fantastyczny bohater wyrusza w podróż. Ma ze sobą worek i walizkę, a w oddali widzimy wulkan, morze, wieloryba i samotną palmę. Całość opatrzona została urokliwym wierszem, w którym rymy naprawdę dobrze się komponują. Takie elementy występują co kilka stron. Dobrze podsumowują wiedzę, jaką przekazały nam wybrane litery alfabetu. W tym kontekście należy uznać, że Literkowa książka jest po prostu wyśmienicie skomponowana, pozbawiona improwizacji i przypadku.

Wraz z postępem technologicznym, jako czytelnicy zyskaliśmy możliwość poznawania indywidualnych pasji różnych ludzi. Dawniej aby ujrzeć prace mistrzów rękodzieła, trzeba było przejechać wiele kilometrów zdezelowanym autem w upale i niewygodzie. Dzisiaj wystarczy kupić książkę, która nie tylko uczy, zaspokaja wrażenia estetyczne i bawi, ale także pokazuje, jak można wykorzystać swoją pasję do zrobienia czegoś wyjątkowego. Literkowa książka to tak naprawdę dzieło sztuki, jedna z najpiękniej wydanych książek dla dzieci jaką miałem w rękach. A że przy okazji funduje naszym pociechom sporą dawkę rozrywki i mądrości, to pozostaje już tylko zachęcić do kupowania.

Tytuł: Literkowa książka
Twórca: Anna Salamon i Alicja Krzanik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: książka dla dzieci
Data wydania: 8 marca 2020

 

 

 

 

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.