filminne filmzestawienie film

Wielkanoc 2020 w TV. Wybrane filmy religijne


ZOBACZ TERAZ PROGRAM TV NA WIELKANOC 2021


Jak co roku w Święta Wielkanocne stacje telewizyjne proponują wiele ciekawych filmów. Tym razem jednak przygotowaliśmy dla Was rozpiskę uwzględniającą tylko filmy religijne. Wybrane propozycje telewizyjne na Wielkanoc prezentujemy poniżej:

Piątek, 10 kwietnia:
Pasja (2004), TV Puls, godz. 20

Kontrowersyjny film Mela Gibsona ukazuje mękę Jezusa Chrystusa w sposób, jaki wcześniej nigdy nie była prezentowana na ekranie. To brutalne i pełne przemocy kino, które w czasie swojej premiery wielu, szczególnie starszych widzów, doprowadziło do granic wytrzymałości. Film ukazuje ludzki, fizyczny wymiar śmierci Jezusa. Dla katolików, szczególnie w dzień Wielkiego Piątku, pozycja obowiązkowa.

Chata (2017), TVP 2, godz. 20.45

Religijna wariacja w stylu fantasy. W Chacie cierpiący po stracie córki główny bohater spotka samego Boga i Jezusa, którzy nauczą go pogodzić się z wydarzeniami, które go spotkały. To ckliwe kino, które w tym okresie może dostarczyć widzom nieco wzruszeń. W filmie wystąpili m.in. Octavia Spencer i Sam Worthington.
Bernadetta. Cud w Lourdes (2011), TVP 1, godz. 22.35

Film biograficzny prezentujący okoliczności słynnego cudu w Lourdes, kiedy to miejscowej dziewczynce, Bernadettcie, ukazała się Matka Boska. Jest to typowe religijne kino biograficzne, ale na uwagę zasługuje tu sportretowanie samej głównej bohaterki przez Katię Miran.

Zmartwychwstały (2016), TV4, godz. 23.55

Ciekawy jest sam pomysł na konwencję tego filmu, która przypomina kryminał osadzony w czasach Chrystusa. Zamiast ckliwych religijnych uniesień, mamy śledztwo i negowanie przez chłodny rozum wszystkiego, co można by uznać za niezwykłe. Główny bohater, rzymski setnik, musi bowiem za wszelką cenę odnaleźć ciało Chrystusa, zanim rozpstrzestrzenią się plotki o bóstwie męczennika.

Milczenie (2016), TVP Kultura, godz. 20.15

Przedostatni film Martina Scorsese. Reżyser prezentuje różne oblicza wiary, mierząc się z tematami przerastającymi ludzkie myślenie o religii. Czy akt apostazji w skrajnej sytuacji może być przejawem najwyższej wiary i miłosierdzia? O wielkiej sile wyrazu tego filmu świadczy też jego skromność i niemal ascetyczna realizacja. Każda scena jest tutaj przeżywaniem dramatu. To wielkie, godne polecenia kino.

Sobota, 11 kwietnia:
Niebo istnieje… naprawdę (2014), TVP 1, godz. 21.20

Oparta na świadectwie chłopca Coltona Burpo filmowa opowieść o doświadczeniu nieba na granicy życia i śmierci. Chłopiec przekonuje, że w trakcie operacji mógł zobaczyć niebo. W tym amerykańskim dramacie wystąpili m.in. Greg Kinnear, Kelly Reilly i Thomas Haden Church.

Samson (2018), TV Puls, godz. 20

Współczesna, choć realizowana na wzór klasycznych produkcji biblijnych, opowieść o obdarzonym niezwykłą siłą Samsonie. B-klasowe kino z udziałem Rutgera Hauera i Billy’ego Zane’a.

Dwie korony (2017), TVP Historia, godz. 22.10

Fabularyzowany dokument od twórcy Miłości i miłosierdzia. Film opowaida o życiu Maksymiliana Marii Kolbego począwszy od dzieciństwa, a skończywszy na osadzeniu w Auschwitz. W rolę główną wcielił się Adam Woronowicz, a w tle pojawiają się m.in. Cezary Pazura i Maciej Musiał. Trudno oceniać tę produkcję w kategoriach filmowych, natomiast z pewnością będzie to propozycja dla tych, którzy chcieliby sylwetkę Kolbego odkryć.

Wielkanoc, 12 kwietnia:
Barabasz (2012), TV Puls, godz. 14.30

Kolejny, obok sobotniego Samsona, niskobudżetowy film biblijny na modłę klasycznych produkcji. Tym razem mamy do czynienia z historią Barabasza, który został ułaskawiony kosztem Jezusa Chrystusa. Rolę tytułową zagrał Billy Zane, a w filmie występuje także znany z Pasji Hristo Shopov.

Dotknij nieba (2018), TVP 1, godz. 17.30

Wzruszająca filmowa historia muzyka Barta Millarda, autora piosenki „I Can Only Imagine”. To historia chłopca, który wychowuje się bez matki pod opieką despotycznego ojca. Jego sportowe marzenia niszczy kontuzja, ale wkrótce chłopak odkrywa talent do muzyki. To poruszająca opowieść z wiarą i modlitwą w tle, opowieść o przebaczaniu i leczeniu ran. Dla miłośników tego typu produkcji.

Poniedziałek Wielkanocny:
Księga Daniela (2013), TV Puls, godz. 8.10

Jeszcze jedna biblijna propozycja na ten weekend. Filmowa historia Daniela zebrana w formę opowieści, które bohater przedstawia Cyrusowi Wielkiemu. Produkcja skupia się głównie na okresie niewoli Daniela u króla Nabuchodonozora.

Karol – człowiek, który został papieżem (2005), TVN Siedem, godz. 11.30

Pierwsza część biografii Karola Wojtyły ukazująca jego losy od wybuchu II wojny światowej do wynieniesienia go na Tron Piotrowy. To międzynarodowa produkcja, w której rolę papieża Polaka zagrał Piotr Adamczyk. Druga odsłona filmu to Papież, który pozostał człowiekiem.
Święty Augustyn (2010) TVP Historia, godz. 9.30

Ponad 3-godzinna epicka opowieść o losach św. Augustyna, jednej z najsłynniejszych postaci w dziejach kościoła katolickiego. To europejska produkcja realizowana także przez stronę polską. W obsadzie m.in. Franco Nero, Krzysztof Pieczyński i Alessandro Preziosi.

 

 

Redakcja Administrator