Książkirecenzja książka

Słownik Miejsc Wyobrażonych – recenzja

Kto z nas podczas lektury pewnych złożonych literackich dzieł nie miał wrażenia zagubienia? Szczególnie dotyczyło to lokalizacji miejsca czy zapamiętania często skomplikowanych i obco brzmiących nazw oraz powiązań między poszczególnymi. Nieraz zmuszało to ponownej lub kilkukrotnej lektury pewnych fragmentów. Teraz czytelnicy będą mieli mocno ułatwioną lekturę, a to za sprawą Słownika Miejsc Wyobrażonych, który niedawno za sprawą Państwowego Instytutu Wydawniczego trafił na półki księgarń.

Publikacja zawiera 1838 haseł z opisami miejsc, które na przestrzeni lat zostały wymyślone na potrzeby największych literackich dzieł, a także uzupełnione o współczesne popularne pozycje, które trafiają do szerokiego grona odbiorcy na całym świecie. Znajdziemy tu mnóstwo informacji na temat Śródziemia Tolkiena, Ziemiomorza  Le Guin czy Narnii Lewisa. Nie brakuje tu szczegółów dotyczących Nibylandii, Hogwartu, krainy Czarów. To jeżeli chodzi o o bardziej fantastyczne miejsca. Z realistycznych pojawiają się na przykład wyspa Robinsona czy zamek Kafki. Polska wersja uzupełniona została także o miejsca związane z polską literaturą, znane z twórczości między innymi Lema, Grabińskiego czy Pagaczewskiego.
Poza samymi opisami słownik zawiera również mnóstwo map. Oprócz Śródziemia, Ziemiomorza czy Narnii, znajdziemy tu szczegółowe lokalizacje Wyspy Skarbów, Państwa Snów Alfreda Kubina, Doliny Muminków czy Fairyland. Książka zawiera także grafik, rycin i wszelkiego rodzaju rysunków związanych z opisywanymi miejscami.

Oczywiście lektura tego słownika przynosi mnóstwo satysfakcji, jednak czytanie go od pierwszej do ostatniej strony nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to bowiem publikacja, którą przeczytamy i odkładamy na półkę, lecz pozycja, która będzie nam towarzyszyła przez całe życie. Zawsze możemy ją otworzyć na dowolnej stronie i przenieść się do świata, czy miejsca które istnieje tylko na kartach naszych ulubionych książek.

Słownik Miejsc Wyobrażonych to publikacja niemal magiczna. Jako kompendium – nie tylko pozwala nam powrócić do wspaniałych miejsc z ulubionych książek, ale również odkrywać na ich temat nowe informacje, których nie wyłapaliśmy w trakcie czytania.

Słownik Miejsc Wyobrażonych
Autorzy: Alberto Manguel, Gianni Guadalupi
Tłumaczenie: Piotr Bikont, Jan Gondowicz, Michał Kłobukowski, Jolanta Kozak, Maciej Płaza, Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Gatunek: słownik
Data wydania: 11 września 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy PAŃSTWOWEMU INSTYTUTOWI WYDAWNICZEMU

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.