Książkirecenzja książka

Sarah Rees Brennan Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu – recenzja

Moda na sięganie po to, co sprawdzone trwa w najlepsze. Filmowe wersje bajek, literackie adaptacje filmów, czy wreszcie remake’i lubianych przez widzów filmów i seriali, to ostatnio częsta praktyka wśród twórców kultury. Idąc tą ścieżką, Netlix postanowił odświeżyć przygody nastoletniej czarownicy, które wielu z nas śledziło na początku lat 90. Serial Chilling Adventures of Sabrina zyskał sympatię widzów, którzy teraz mogą także sięgnąć po powieść nim inspirowaną. Nakładem wydawnictwa Dolnośląskie ukazała się już druga część przygód czarownicy Sabriny. Autorka powieści Córka chaosu to Sarah Rees Brennan, znana czytelnikom m.in. z serii książek Ze Świata Nocnych Łowców.

W poprzedniej części cyklu, zatytułowanej Sezon na czarownice mogliśmy śledzić miłosne perypetie Sabriny. Wszyscy, którzy znają już postać młodej wiedźmy, wiedzą, że pakowanie się w kłopoty to jej specjalność. Władanie przez nią magią z kolei sprawia, że jej przygody bywają dużo bardziej skomplikowane, niż te, które spotykają zwykłych śmiertelników. Jakby jej własne umiejętności utrudniania sobie życia były niewystarczające, w najnowszej książce Sarah Rees Brennan do Sabriny przyczepia się pechowy duch. Tym razem młoda czarownica postanawia, że poradzi sobie z kłopotami bez pomocy ciotek. Zamiast nich, do walki z uciążliwym kompanem Sabriny stają jej przyjaciele z Akademii Sztuk Niewidzialnych w Greendale – Nick i Prudence.
Córka chaosu to książka, która spodoba się wszystkim czytelnikom, którzy w literaturze szukają przyjemnej rozrywki. Przystępny styl pisania autorki, odrobina humoru oraz historia z dreszczykiem sprawiają, że najnowszy tom przygód Sabriny to lekki horror. Idealnie nadaje się na wieczór w fotelu po długim, męczącym dniu. Powieść to zdecydowanie „must read” fanów serialu Netflixa. Poszerza ona wątki poruszone w filmie, pozwala też widzom na dokładniejsze poznanie postaci Nicka oraz Prudence. Zwłaszcza te osoby, które uwielbiają naczelnego flirciarza Greendale, znajdą w powieści sporo powodów do radości. Czarujący podrywacz raz po raz będzie próbował zdobyć serce Sabriny, wdając się też w zabawne potyczki słowne z Harvey’em. Książka wydaje się być pisana z myślą o nastoletnich czytelnikach, jednak mogę ją polecić z czystym każdemu miłośnikowi lekkiej fantastyki.

Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu
Autor: Sarah Rees Brennan
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Gatunek: fantastyka, fantasy
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 26 lutego 2020

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.