Książkirecenzja książka

Joe Haldeman. Wieczna Wojna – recenzja

Wieczna Wojna Joego Haldemana to już dziewiąta odsłona Wehikułu Czasu, fantastycznego cyklu klasycznych dzieł science fiction ukazujących się od jakiegoś czasu nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Powieść, która zdobyła nagrody Hugo, Nebula, Locus i Campbela jest jedną z najlepszych wojennych opowieści utrzymanych w stylu sci-fi z mocnym pacyfistycznym wydźwiękiem ukazujących walkę o zachowanie człowieczeństwa.

Historia zaczyna się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Po tym jak przywódcy Ziemi wytyczyli swoje granice w między gwiezdnym szlaku, dochodzi do otwartego konfliktu z Taurańczyami. Młody William Mandella na wałsanej skórze przekona się czym jest piekło wojny. Jako szeregowy wcielony zostaje do elitarnej jednostki wojskowej i wysłany w czasie i przestrzeni w odległe strony wszechświata do walki w tysiącletnim konflikcie.
Poznając bohatera, towarzyszymy mu w całej jego służbie. Odkrywamy świat takim, jakim on go widzi. Wojnę, bitwy, okrucieństwo, cierpienie i śmierć. Widzimy dokąd on i jemu podobni są wstanie się posunąć, aby przetrwać i wrócić do domu. Pytanie tylko, czy jest do czego wracać? Czy Ziemia, upragniony dom jest tym samym miejscem, które w jego mniemaniu William opuścił kilkanaście lat wcześniej? A może jego czas upływa w innym tempie niż na Ziemi?

Autor jak weteran wojny w Wietnamie świadomie wybrał taki temat. Ukazuje bowiem tragedię wojny, jej absurdy i bezsensowność. I tak jak powracający z Wietnamu weterani nie byli akceptowani przez zmieniające się społeczeństwo amerykańskie, tak i bohaterowie jego powieści mieli problem z powrotem do rzeczywistości po odległej i dramatycznej wojnie. Autor w swoje powieści idzie jeszcze dalej. Ukazuje przemiany, które zmieniają całe społeczeństwo i wpływają na jego człowieczeństwo. Zadaje mnóstwo trudnych pytań o kierunek, w którym zmierzamy. Porusza wątki rozwoju technologicznego i równoległego upadku moralnego.

Wieczna Wojna to nie tylko powieść anty-wojenna, ale i wizja przyszłości naszej planety. Wizja, która potrafi przerazić. Na pierwszy jednak plan wysuwa się dramat jednostki biorącej udział w bezsensownym, niekończącym się konflikcie, uświadamiającej sobie, że nawet jak uda się jej powrócić do domu, to dom ten nie będzie chciał go zaakceptować. Odważna alegoria wojny w Wietnamie, ale i każdego współczesnego konfliktu, które razem można śmiało nazwać wieczną wojną.

Wieczna Wojna
Autor: Joe William Haldeman
Cykl: Wieczna Wojna (tom 1)
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, wojenna
Data wydania: 11 lutego 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.