Książkirecenzja książka

Mały Książę – recenzja nowego wydania

Mały Książę to moralna alegoria i duchowa autobiografia w jednym, a przy tym najczęściej tłumaczona książka z języka francuskiego w historii. Chyba każdy zna historię małego chłopca, który opuszcza swoją bezpieczną planetę i podróżuje po wszechświecie poznając kaprysy i zachowania dorosłych, poprzez serię dziwnych spotkań. Jego osobista odyseja kończy się podróżą na Ziemię, gdzie przeżywa serię niesamowitych przygód.

W Polsce Mały Książę doczekał się również swojego wydania. Dotychczas wszyscy znaliśmy je w wersji z oryginalnymi ilustracjami. Obecnie na półki księgarń trafiło najnowsze wydanie uzupełnione nowymi rysunkami Pawła Pawlaka i w nowej szacie graficznej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon i sądzę, że będzie rewelacyjną pozycją dla wszystkich, którzy znają już przygody Małego Księcia oraz dla tych, którzy spotkają się z nimi po raz pierwszy.

Mały Książę to ponadczasowa opowieść, na temat której powiedziano wszystko. Koneserzy literatury jak i uczniowie w szkolnych ławkach nie raz rozkładali tę alegorię na czynniki pierwsze. Warto jednak podkreślić, że z tej na pozór dziecięcej książeczki ogrom treści mogą (a nawet powinni) wynieść dorośli, którzy – zabiegani w swoim świecie – często nie dostrzegają tego, co w życiu najważniejsze. Autor poprzez swoją historię w prostu sposób ukazuje siłę miłości, przyjaźni i poświęcenia.
Co jeszcze istotne, Exupery ukazuje różnice w postrzeganiu świata przez dzieci i dorosłych. Czasami zwyczajnie o tym zapominamy, dorastamy. Niestety bywa, że aby dostrzec istotę problemu musimy spojrzeć oczami wyobraźni, oczami dziecka, nie doszukując się podtekstów i nieistniejących znaczeń i interpretacji.

Czym jednak różni się to wydanie od oryginału? Różnica polega na zaprezentowaniu nowych rysunków. Paweł Pawlak zmierzył się z czymś bardzo trudnym. Postanowił wprowadzić pewne zmiany w kanonie. Stojąc z góry na straconej pozycji, wyszedł jednak obronną ręką. Jego wizja jest wierna tej Exupery’ego, ale styl całkiem odmienny. Przede wszystkim rzucają się w oczy dużo bardziej wyraziste, intensywne i mocne kolory. Autor bawi się barwami zestawiając ze sobą przeciwstawne kolory.  Rysunki są proste, pozbawione naturalnych kształtów i wyrażają mnóstwo ekspresji. Autorowi udała się ta sztuka, choć do klasycznych rysunków zawsze będziemy podchodzili z sentymentem.

Mały Książę to opowieść, która nigdy się nie zestarzeje, a prezentowane przez nią wartości nie powinny ulec zatraceniu. Znacznie bardziej niż dla dzieci, które spotykają się z nią w szkołach, jest to opowieść dla dorosłych, którzy chcą pragną zachować w sobie dziecko i czują sentyment do tego okresu. Do lat niewinności, fantazji i prostoty.

Mały Książę
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Tłumaczenie: Henryk Woźniakowski
Rysunki: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Gatunek: literatura francuska
Data wydania: 3 października 2018

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.