Książkirecenzja książka

T.S. Tomson. Próba Sił – Recenzja

Powieść Próba Sił to debiut literacki T.S. Tomsona. Książka nawiązuje klimatem do ulubionych autorów pisarza, czyli Stephena Kinga oraz Deana Koontza. Niewątpliwie spodoba się ona czytelnikom, którzy zagłębiają się w świat książek, oczekując na dreszczyk emocji związany z wszechobecną atmosferą grozy. Tej w najnowszej powieści wydawnictwa Novae Res zdecydowanie nie brakuje.

Akcja powieści osadzona jest w niewielkiej mieścinie Tensas, w okresie Bożego Narodzenia. Dochodzi tu do serii dziwnych wydarzeń, którym towarzyszy pojawienie się tajemniczych postaci. Mimo że nie różnią się wyglądem od innych ludzi, otacza je mroczna aura. Kim jest dziewczynka widziana przez okno przez Rose? Co sprowadza do miasta chłopca, który w środku nocy odwiedza George’a Willisa i dlaczego po tej wizycie mężczyzna zostaje znaleziony martwy? Te tajemnicze wydarzenia dotkną także Katie i Stephena. To ich córka, Amy, a także jej babcia – Rose staną się najważniejszymi osobami w nadchodzącej próbie sił. Nawiedzające je sny zwiastujące mroczne wydarzenia pomogą im wskazać drogę pozostałym postaciom.
To, co zachwyca w książce T.S. Tomsona, to przede wszystkim bardzo umiejętnie budowana, gęstniejąca z każdą stroną dziwna, mroczna atmosfera. Czytelnik ma wrażenie, że coś więcej kryje się w wydarzeniach, których jest świadkiem. Autor bardzo powoli odkrywa karty, celowo pozostawiając nas w niepewności, odnośnie tego co jest jawą, a co tylko senną marą. Klimat horroru budowany jest poprzez szczegółowe, ale i surowe opisy wydarzeń, a także sięgnięcie po motywy klasyczne dla tego gatunku, m.in. maleńkie, senne miasteczko, tajemniczą mrugającą latarnię, czy widmowe postaci, zwiastujące nieszczęście. Nie brakuje tu też obrazowych opisów brutalnej rzeczywistości, pełnej śmierci czy narkotyków.

Ogromnym atutem Próby Sił jest to, jak przedstawione zostały miejsca, w których rozgrywa się akcja. Autor dostarcza czytelnikom mnóstwa detali, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie, jakby rzeczywiście przeniósł się do wszystkich opisywanych lokalizacji.

Po przeczytaniu jego debiutanckiej powieści muszę przyznać, że T.S. Tomson to autor, którego twórczość niewątpliwie będę śledzić. Próba Sił to doskonały horror, który wciąga czytelnika, sprawiając, że zapomina on o świecie rzeczywistym. Miejsca, do których nas ona przenosi są z kolei tak mroczne i tajemnicze, że nawet czytelnicy o silnych nerwach poczują dreszczyk emocji.

Próba Sił
Autor: T.S. Tomson
Gatunek: horror
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 11 grudnia 2019

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.