Książkirecenzja książka

Charles Dickens. Opowieści Wigilijne: Nawiedzony dom

Pod koniec 2019 roku Wydawnictwo Zysk zaprezentowało kolejny już tom opowiadań Karola Dickensa z serii „Opowieści Wigilijne”. Legendarny Brytyjczyk oprócz tytułowej, popularnej i chociażby wielokrotnie adaptowanej opowieści, napisał bowiem znacznie więcej przypowieści świątecznych dotykających tematu moralności.

Książka wydana w oprawie charakterystycznej dla całej serii to znów nie tylko wspaniałe historie, ale też piękne ilustracje i ornamenty. W przeciwieństwie jednak to poprzednich tomów, w Nawiedzonym domu mamy teksty, które najmniej związane są z bożonarodzeniową atmosferą. To siedem opowiadań zaczerpniętych z czasopism, których Dickens był redaktorem, „Household Words” oraz „All the Year Round”. Teksty, opracowane także przez innych autorów, m.in. Wilkie Collinsa, wydawane były w okresie świątecznym i stąd najpewniej pomysł zebrania ich w tym tomie.

Tytułowy Nawiedzony dom to opowieść, która mogłaby stać się podstawą dla typowego współczesnego horroru filmowego. Oto grupa przyjaciół postanawia spędzić noc w przerażającym domu, w którym rzekomo straszy. Oczywiście jak to często w przypadku takich opowieści bywa, to co najstraszniejsze, wcale nie stoi za duchem panicza B., lecz związane jest z demonami samych bohaterów.

Zwróćcie też uwagę na wyborny Wrak Złotej Mary. To historia grupy ludzi o różnych charakterach i diametralnie odmiennych dążeniach, których połączyła obecność na tytułowym statku, który nieszczęśliwie zostaje zatopiony. Brawurowo nakreślone ludzkie charaktery (z czego obaj autorzy zresztą słyną) na tle skrajnej sytuacji. Świetnie opowiedziana i niezwykle przejmująca historia.

Znajdziecie tu także opowiadania napisane wspólnie z Wilkie CollinsemKatusze gromadki angielskich jeńców i Bezdroże. Szczególnie ten pierwszy tytuł traktujący o losach autochtonów zakatowanych przez piratów w Ameryce Środkowej, robi wrażenie, ale będzie też wystawiał na próbę współczesnych czytelników niepozbawioną rasistowskich uwag narracją prowadzoną przez brytyjskiego żołnierza. W książce znalazły się również historie: Wieść z morza, Bezimienny bagaż i Ziemia Toma Tiddlera.

Nawiedzony dom to kolejna propozycja Wydawnictwa Zysk skierowana do wszystkich wielbicieli prozy Karola Dickensa. To zbiór klasycznych opowiadań, wprawdzie w mniejszym stopniu związanych ze świąteczną atmosferą od tekstów zebranych w poprzednich tomach, ale wciąż u swych podstaw poruszających kwestie moralności. Zróżnicowanie gatunkowe (od historii przygodowych po horror) i tematyczne sprawi, że nikt nie powinien się w trakcie lektury nudzić, a razem z pozostałymi tomami Nawiedzony tom będzie tworzył zbiór historii, do których warto będzie czasami wracać i sięgać w różnym, nie tylko świątecznym okresie.

Opowieści Wigilijne: Nawiedzony dom
Autor: Charles Dickens
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Gatunek: klasyka, opowiadania
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 19 listopada 2019

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.