Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne – recenzja

I po Świętach! Nasze domy wypełniły kolorowe, bożonarodzeniowe dekoracje, wspaniałe zapachy aromatycznych potraw oraz dźwięk kolęd. Cudowna, rodzinna atmosfera otoczyła nas z każdej strony. Czy święta zawsze wyglądają tak idyllicznie? O tym, że nie, przekonać się możemy w tym roku dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka, które postanowiło z okazji Świąt Bożego Narodzenia sprawić czytelnikom wyjątkowy prezent. 26 listopada swoją premierę miał zbiór nietypowych historii świątecznych – Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne.

Najnowsza antologia Wydawnictwa Zysk to zbiór 15 opowiadań, których akcja rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ich autorami są osoby doskonale znane fanom klasycznych kryminałów, takie jak ojciec Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, ale i pisarze mniej popularni lub tacy, o których życiu nie wiadomo właściwie nic. Nie nazwisko twórcy było kryterium wyboru tekstów, które złożyły się na książkę Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne. W antologii tej zebrane zostały najciekawsze, najbarwniejsze i najbardziej zaskakujące historie, w których w radosną, bożonarodzeniową atmosferę wkradł się wątek kryminalny.
W antologii zawarte zostały opowiadania pochodzące z początku XX, a nawet XIX wieku. Mimo to zaskakują one świeżością i ciekawym, niebanalnym konceptem. Niewątpliwie utwory zebrane w tej właśnie publikacji należą do najciekawszych świątecznych historii, jakie przyjdzie wam przeczytać. Opowiadania bardzo się od siebie różnią, więc nawet najbardziej wybredny miłośnik literatury detektywistycznej znajdzie wśród nich coś dla siebie. Dodatkowo przed każdym z nich czytelnicy znajdą notkę o autorze, szczegóły dotyczące historii samego opowiadania oraz tego, dlaczego znalazło się ono w zbiorze.

Strony świątecznej publikacji Wydawnictwa Zysk i S-ka wypełnione są postaciami przebiegłych przestępców, bezwzględnych morderców oraz pomysłowych złodziejaszków. Wszyscy Ci złoczyńcy próbują wykorzystać świąteczną atmosferę, by osiągnąć swoje niecne cele. Przestępcy wykazują się niezwykłym kunsztem w swoim zbrodniczym rzemiośle i tylko dzięki geniuszowi drepczących im po piętach śledczych, sprytnym zasadzkom, a czasem także dzięki odrobinie szczęścia udaje się rozwikłać kolejne zagadki.

W zbiorze znalazły się opowieści wywołujące u czytelnika przeróżne uczucia. Trudno się nie uśmiechnąć po lekturze opowiadania Farsz, gdzie złodziejaszek nie tylko zostaje z niczym, ale też staje się przypadkowo dobrodziejem pewnej młodej, biednej pary. Z drugiej strony w antologii znajdziemy też mroczne historie wywołujące u czytelnika dreszcze. Należy do nich m.in. znakomite opowiadanie Figury woskowe. Nie sposób się też oderwać od pełnego nagłych zwrotów akcji Nieznanego Mordercy oraz Perłowego naszyjnika, w którym to rabuś wykazuje się niezwykłą inwencją co do miejsca i sposobu ukrycia łupu. Także fani najbardziej znanego brytyjskiego detektywa znajdą w tej kryminalnej uczcie coś dla siebie. Czytając Niebieski karbunkuł, na nowo zostaniecie zaskoczeni niezawodną dedukcją Holmesa, którego wnioski, choć pierwotnie wydają się bezpodstawne, okazują się trafione.

Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne to zbiór bardzo różnych historii, które łączy to, że czyta się je znakomicie. Jeżeli szukacie pomysłu na prezent dla mola książkowego, który jest miłośnikiem historii z dreszczykiem, najnowsza kryminalna antologia Wydawnictwa Zysk i S-ka to strzał w dziesiątkę.

Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne
Autor: Raymund Allen, Margery Allingham, H.C. Bailey, Nicholas Blake, Marjorie Bowen, Leo Bruce, G.K. Chesterton, Arthur Conan Doyle, Edmund Crispin, J. Jefferson Farjeon, Ralph Plummer, Dorothy L. Sayers, Joseph Shearing, Edgar Wallace, Ethel Lina White
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Łukasz Łoziński
Gatunek: kryminał, sensacja
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26 listopada 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.