Książkirecenzja książka

OSHO – Magia szacunku do siebie

Magia szacunku do siebie to książka będąca zbiorem wykładów, jakie podczas wielu spotkań czy konferencji wygłosił pochodzący z Indii OSHO. Kim jest ów jegomość? Mówi się o nim jako o „mistrzu duchowym” oraz obdarza innymi tego rodzaju określeniami. Kiedy wgłębiłem się w charakterystykę jego postaci, zacząłem nabierać pewnego dystansu do omawianej książki – nie po drodze mi z duchowością, religią czy filozofią, ale bardzo lubię wychodzić ze swojej czytelniczej strefy komfortu. Stąd decyzja dotycząca sięgnięcia po tę pozycję.

Czy się zawiodłem? Nieszczególnie. Przede wszystkim dlatego, że nie miałem przesadnie dużych wymagań czy druzgocących oczekiwań. OSHO dzieli się z czytelnikiem (oraz z osobami obecnymi na jego konferencjach) przemyśleniami na temat religii, Jezusa Chrystusa czy Boga – ta tematyka przewija się przez całą książkę. Znajdziemy tam pewne spostrzeżenia, które są celne i naprawdę otwierają umysł na te kwestie, ale większość stron zapełnionych jest laniem wody przy pomocy absurdalnych anegdot oraz paskudnych truizmów. Mam wrażenie, że gdyby skrócić ten tytuł o mniej więcej połowę, całość prezentowałaby się o wiele, wiele lepiej. Zastrzegam, że moja opinia może być w dużej mierze motywowana tym, że jestem zadeklarowanym ateistą, ale starałem się podejść do czytania jak najbardziej obiektywnie i rzetelnie.
Wśród wspomnianych banałów każdy może wygrzebać jednak coś dla siebie. Nie wszystko jest tutaj miałkie, bez wyrazu i oczywiste. OSHO jest niezwykle błyskotliwą postacią i warto sięgnąć po dowolną książkę z tego cyklu, aby wyrobić sobie zdanie na jego temat. Ja sięgnąłem po Magię szacunku do siebie i nie uważam, żeby był to w pełni stracony czas, ale jestem niemal pewien, że to było moje ostatnie spotkanie z OSHO. W związku z tym – nie zniechęcam do lektury, ale wydaje mi się, że osoby niewierzące wyciągną z tej pozycji o wiele, wiele mniej, niż te uduchowione.

TYTUŁ: OSHO. Magia szacunku do siebie
AUTOR: OSHO
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: duchowość, filozofia, religia

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Jakub Łaszkiewicz

Rocznik 2001. Fan Kultu i Jacka Kaczmarskiego. Autor dwóch powieści dla młodzieży: "Kalesony Sokratesa" oraz "Wszystkie dziewczyny Wertera". Wielki miłośnik kina, w szczególności dzieł Stanleya Kubricka i Ingmara Bergmana. Stand-uper.