Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Dave Hutchinson. Europa o Świcie – recenzja

Europa o Świcie stanowi czwarty już tom intrygującego cyklu autorstwa Dave’a Hutchinsona „Pęknięta Europa”, a jednocześnie jest to tej serii godne zwieńczenie. To historia oparta o autorską wizję przyszłości Europy i świata, w której kontynent jaki znamy nie istnieje, a futurystyczny obraz świata przypomina połączenie twórczość Franza Kafki i Johna Le Carre.

Huthinson na kartach swojego cyklu kreuje swojego rodzaju multiwersum z kieszonkowymi światami i kartograficznymi tajemnicami. Na pierwszy rzut oka wszystko to nie ma sensu, tym bardziej że każda z czterech książek posiada odrębną fabułę. W miarę lektury poszczególne wątki składają się w satysfakcjonującą całość, a z historii wyłania się jednolity obraz świata – dlatego ważnym jest, aby zapamiętywać jak najwięcej szczegółów z każdej części.
Bohaterowie serii są bardzo różni. W Europie o Świcie w centrum znajduje się Alice, młoda pracownica szkockiej ambasady w Tallinnie. Zostaje ona wpląta w niezrozumiałą dla niej intrygę szpiegowską, która swoje korzenie ma dziesiątki lat wcześniej. Pojawia się też młody uchodźca Beno, który pragnie rozpocząć nowe życie w nowym miejscu. Wraca również znany z poprzednich odsłon Rudi, restaurator z Krakowa, który został doświadczonym coureurem. Teraz wyrusza w drogę z nową misją.

Jest to szalona historia Europy, ale choć zmyślona, to na tyle realistyczna, że czytelnik odnosi realistyczne wrażenie, że polityczne i geograficzne aspekty tej historii jak najbardziej mogą się ziścić w rzeczywissości. Podobny chaos i brak poczucia porządku pośród zwyczajnych mieszkańców kontynentu zdaje się być coraz bardziej widoczny w autentycznym świecie.

Europa o Świcie to kolejna intrygująca historia ze świata wykreowanego przez Dave’a Hutchinsona, a zarazem udane zakończenie całego cyklu, na który złożyły się również Europa JesieniąO PółnocyW zimie. Choć przypomina serię opowiadań z różnymi historiami i postaciami, to stanowi intrygującą całość, której obraz zachwyca i przeraża, ale przede wszystkim daje do myślenia i na długo pozostaje w pamięci. To świetna próba pochylenia się nad kondycją współczesnej Europy. 

Europa o Świcie
Autor: Dave Hutchinson
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Cykl: Pęknięta Europa
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: fantastyka, thriller, akcja
Data wydania: 8 października 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.