komiksrecenzja komiks

Anastazja. Tom 2 – recenzja

Hollywood – kraina snów czy raczej kraina koszmarów? Na to pytanie odpowiedź dają autorki komiksu Anastazja. Tom drugi, który od niedawna dostępny jest w sprzedaży, ukazuje centrum największej branży rozrywkowej, przez pryzmat aktorki, która robi zawrotną karierę. To, co jednak widoczne jest dla fanów, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Pierwszy tom skupiał się wokół młodej Stacey i jej matki, które uciekając z Kansas trafiają do Los Angeles. Podbój Fabryki Snów idzie po myśli matki, ale czy jest to równoznaczne ze szczęściem młodej dziewczyny? Tom drugi pokazuje już dorosłość Stacey. Zrobiła szaloną karierę, ale jej koszty tkwią niczym zadra w jej wnętrzu. Rozgoryczenie i brak szczęścia osobistego doprowadza do tragedii i sprawia, że historia zatacza koło.
Historia Joanny Karpowicz i Magdaleny Lankosz  jest prosta w odbiorze. Dwa tomy składają się na jedną całość, wprowadzając coś w rodzaju dysonansu w rzeczywistości. Co innego bowiem widzimy my jako widzowie, podziwiając wielkie gwiazdy filmowe, zazdroszcząc im statusu i pieniędzy. Nie bierzemy jednak pod uwagę ceny jaką trzeba zapłacić aby ten wątpliwy sukces osiągnąć. Powstają więc dwa przeciwstawne światy. Pierwszy pokazuje ludzkie wyobrażenia na temat Fabryki Snów. Drugi świat to ten prawdziwy, świat seksualnych perwersji, pedofilii, gwałtów, molestowania, okultyzmu, aborcji, przemocy, samobójstw i morderstw. Autorki ukazują także prawdziwy obraz kręcenia pierwszych filmów, okupionych urazami fizycznymi i psychicznymi gwiazd, wszystko dla uciechy widzów.

Wizualnie drugi tom również zachowuje graficzną ciągłość. Ręcznie malowane, pastelowe kadry zestawiają ze sobą piękno i brud. Twarze postaci zmieniające się z pięknych w przerażające grymasy też mają na celu ukazanie dwóch światów. Obrazy zaś oddają ówczesny klimat, rodzącego się Hollywood i lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Anastazja ukazuje brutalny i realistyczny obraz początków biznesu kinematograficznego, budowanego na kontrowersjach. Komiks przedstawia zło, które czai się nie tylko w zakamarkach, ale przede wszystkim w ludzkim sercu, a rodzi je władza i pieniądze.

Anastazja. Tom 2
Scenariusz: Magdalena Lankosz
Ilustracje: Joanna Karpowicz
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 23 września 2019

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.