hotkomiksrecenzja komiks

Ghost Money – recenzja komiksu

Ghost Money Thierry’ego Smolderena to jedna z tych powieści graficznych, która prezentuje się jak powieść suspensowa, którą mogli napisać John Le Carre lub Frederick Forsyth. Jest tu wszystko, co trzyma w napięciu do samego końca. Wydana nakładem wydawnictwa Non Stop Comics, powinna trafić w ręce każdego fana komiksów i technothrillerów.

Bohaterką jest Lindsey, młoda studentka z Londynu. Zostaje uratowana z zamieszek ulicznych przez Chamzę, młodą i bogatą kobietę z arabskiego świata. Szybko ich znajomość przeradza się w związek oparty fascynacji, ale i na mnóstwie niebezpiecznych tajemnic. Niestety zanim się zorientuje, Lindsey zostaje wciągnięta do świata niewyobrażalnego bogactwa i intryg. Chamza zaś ma powiązania z różnymi ruchami politycznymi i rewolucjonistami z całego świata islamskiego. Nie do końca jest jednak jasne skąd pochodzi jej niewyobrażalne bogactwo.

Niektórzy wierzą, że jej majątek związany jest z legendarnym zaginionym skarbem Al-kaidy, którą terrorystyczna organizacja zgromadziła na handlu ludźmi przed 11 września. Amerykanie postanawiają to udowodnić za wszelką cenę, szczególnie, że podejrzewają, iż to właśnie te pieniądze finansują ostatnią serię zamachów terrorystycznych na całym świecie. Rozpoczyna się bezwzględna rozgrywka, w której wszystkie chwyty są dozwolone, a w centrum jej znajduje się właśnie Lindsey.
Historia, którą przedstawiają twórcy jest bardzo skomplikowana, zniuansowana i trzymająca w napięciu. Różne wątki przeplatają się ze sobą, oferując czytelnikowi kawał niesamowitej rozrywki. Wizja współczesnego świata i jej konsekwencje w niedalekiej przyszłości są bardzo rzeczywiste, choć bardzo stronniczo politycznie. Twórcy nie boją się pokazywać swoich poglądów, ale robią to w sposób jednostronny.

Niesamowita jest strona graficzna, choć poszczególne kadry są momentami nieco za małe. Zmuszają do dużego wysiłku przy dopatrywaniu się wielu szczegółów, a jest ich całe mnóstwo. Zwróćcie uwagę na kolory i charakterystyczne elementy dla wielu kultur Wschodu, ukazane przez pryzmat niedalekiej przyszłości. Poza tym w scenach akcji twórcy zawarli mnóstwo dynamizmu, który wciąga czytelników bez reszty.

Ghost Money to zimna wojna przyszłości i nowego pokolenia z krajami Bliskiego Wschodu w roli głównej. Choć region ten zawsze był niestabilny politycznie, to na arenie światowej odgrywał mniej znaczącą role. Po 11 września wszystko się zmieniło. Twórcy komiksu idąc tą drogą opowiadają historię przyszłości, jednak mocno osadzoną w rzeczywistości, ukazując ją przez pryzmat politycznych działań amerykańskiej administracji i otwarcie krytykując działalność partii republikańskiej i prezydenta Georga W. Busha.

Ghost Money
Scenariusz: Thierry Smolderen
Grafika: Dominique Bertail
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: powieść graficzna, technothriller, thriller polityczny
Data wydania: listopad 2018

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.