Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Przemysław Borkowski – Widowisko

W dniu rozpoczęcia festiwalu teatralnego w Olsztynie na oczach setek ludzi w spektakularny sposób zostaje zamordowany pracownik Urzędu Wojewódzkiego. Prowadzący sprawę komisarz Sądecki zostaje pouczony, aby dla dobra obecnej władzy przeprowadzić śledztwo dyskretnie. Postanawia więc skorzystać z pomocy psychologa Zygmunta Rozłuckiego, który wskazuje, że rozwiązanie można znaleźć w miejskim teatrze.

Przemysław Borkowski większości kojarzy się jako jeden z członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Nie jest to jednak jego jedyne zajęcie – w kwietniu 2017 roku wydał pierwszą książkę Zakładnik, zaś rok później pojawiła się jej kontynuacja – Niedobry pasterz. Widowisko to trzecia pozycja z cyklu o Zygmuncie Rozłuckim – psychologu, który zajmuje się sprawami kryminalnymi. I choć z założenia to on powinien pomagać innym, to jednak wydarzenia w jego życiu powodują, że sam bardziej potrzebuje terapii. Śmierć krąży wokół niego blisko, a po zakończeniu poprzedniego tomu wcale nie było pewne, że Rozłucki będzie miał kolejną okazję do poczucia, że żyje. Trochę też w tym jego winy, bo nie żałował sobie dobrego alkoholu, a w tej części zastąpił go papierosami. Jako śledczy radzi sobie nawet dobrze, choć jest świadomy, że jego metody są amatorskie i łatwo popełnia błędy.

W nowe śledztwo z udziałem Rozłuckiego warto się zanurzyć będąc po lekturze poprzednich części, gdyż w trakcie wielokrotnie wraca on do wydarzeń z przeszłości w sposób jednoznacznie opisujący co się stało. Widowisko zdecydowanie broni się również jako samodzielna pozycja, gdyż autor przygotował naprawdę interesującą intrygę, choć w pewnym momencie miałem podejrzenia co do tożsamości antagonisty. Jednakże Borkowski inteligentnie prowadzi grę z czytelnikiem i raz po raz podsuwa kolejne mylne tropy – często rękoma samego Rozłuckiego, który emocjonalnie zaangażował się w prowadzone śledztwo. Pisarz trafnie również pokazuje jak wyglądają kulisy teatru – zarówno te dosłowne, jak i te metaforyczne. Przedstawia zamknięte środowisko, w którym jest się albo gwiazdą, albo gra się „ogony”.
Lektura tej książki to również literacka podróż po Olsztynie, który ma w historii swoją rolę do odegrania. Autor zachęcająco prezentuje miasto i nawet ja mam ochotę się tam wybrać śladami Rozłuckiego, choć w moim rodzinnym mieście o stolicy województwa warmińsko-mazurskiego raczej dobrych rzeczy nie usłyszycie.

Pewną wadą książki jest dosyć rozwlekły styl. Borkowski w pewnych miejscach zbyt kwieciście opisuje wewnętrzne rozterki Rozłuckiego. Na szczęście w miejscach, gdzie akcja ma swoje szybsze momenty zachowuje styl bardziej zwięzły.

Podsumowując – jeżeli szukacie interesujących kryminałów z nietypowym bohaterem, to seria z Rozłuckim przypadnie wam do gustu.

Tytuł: Widowisko
Autor: Przemysław Borkowski
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 31.07.2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.