Książkirecenzja książka

Brian Aldis. Non Stop – recenzja

Non Stop to kolejna odsłona cyklu science-fiction, Wehikuł Czasu, wydawanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Autorem powieści jest Brian W. Aldiss, jeden ze znakomitszych pisarzy science fiction. Napisał blisko osiemdziesiąt powieści i trzysta opowiadań. Non Stop to jego debiutancka książka, która nie tylko przyniosła mu sławę, ale natychmiast zaliczona została do klasyki gatunku.

Bohaterem tej historii jest Roy Complain. Jest członkiem plemienia żyjącego w porośniętych dziką roślinnością Kwaterach. Ich egzystencja nie należy do lekkich. Od pokoleń walczą o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie. Wrogów jest tu całe mnóstwo – dzikie zwierzęta, wrogie plemiona, ale także mityczni Ludzie z Dziobu, legendarni Giganci i przerażający Obcy. Na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo.
Jakby tego było mało, wśród plemion krążą legendy, że wszystkie pokłady zamknięte są w ogromnym statku kosmicznym. Trudna sytuacja sprawia, że wyznaczona zostaje grupa ludzi mających eksplorować niezbadane zakątki świata. Complain jako myśliwy dołącza do tej wyprawy. Jej liderem jest kapłan Marraper, który znalazł starożytne dokumenty potwierdzające legendę o ogromny statku kosmicznym.

Non Stop to niesamowita przygodowa historia, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Na swój sposób prowokująca i poruszająca mnóstwo etycznych kwestii. Sprytnie poprowadzona fabuła, zaskakuje, ale i zmusza do refleksji. Poza tym autor w jednym momencie gromadzi takie mnóstwo wiedzy, historii i informacji, że czytelnik wręcz bombardowany jest wszystkim naraz. Może to wprowadzać odrobinę chaosu, ale takiego kontrolowanego i na swój sposób fascynującego.

Non Stop to powieść która na karku ma ponad sześćdziesiąt lat, a nadal potrafi fascynować i trzymać w napięciu. Epicka i uniwersalna historia pozwoli czytelnikom kolejnego pokolenia znaleźć w niej coś wartościowego. Całość jest widowiskowa i zaskakująca. 

ZOBACZ INNE KSIĄŻKI Z SERII WEHIKUŁ CZASU

Non Stop
Autor: Brian W. Aldiss
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Seria: Wehikuł Czasu
Gatunek: science fiction
Data wydania: 6 sierpnia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.