Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Stranger Things. Ciemność nad Miastem – recenzja

Ciemność nad Miastem to kolejna, po Mrocznych Umysłach, książka nawiązująca do megahitu Netflixa Stranger Things. Serial, który przebojem wkroczył na listę platformy i od razu stał się jedną z jej flagowych produkcji, doczekał się już trzech sezonów. Nic więc dziwnego, że równolegle powstają również historie książkowe ukazujące losy jej bohaterów.

Ciemność nad Miastem skupia wokół jednej z ważniejszych postaci serialu. Mowa oczywiście o szeryfie Hopperze. Po wydarzeniach z drugiego sezonu to on przejął opiekę nad Nastką. Jest rok 1984 i nadchodzi okres Bożego Narodzenia. Sporo wolnego czasu sprawia, że dziewczyna zaczyna interesować się przeszłością swojego przybranego ojca. Z piwnicy wciąga pudło z rzeczami z czasów, gdy Hopper pracował w policji w Nowym Jorku. Niechętny zwierzeniom z tamtego okresu, ale przyciśnięty do ściany, Jim zaczyna swoją opowieść.

Powieść Christophera daje pewien wgląd w życie stróża prawa z Hawkins. Zanim tam trafił, pracował w Nowym Jorku w wydziale zabójstw. Metoda opowiadania historii wykorzystuje technikę retrospekcji. Bohaterowie spędzają wspólnie czas traktując to jako okazję do powrotu do przeszłości. Oczywiście przeszłość ta nie ma nic wspólnego z wydarzeniami serialu, a historia ta jest autorską wizją Christophera. Jedynym nawiązaniem do  serialu są postaci Nastki i Hoppera, a czas opowieści można umiejscowić pomiędzy drugim a trzecim sezonem.

Fani i widzowie serialu wiedzą, że Hopper to postać z ogromnym potencjałem, szczególnie do dalszej eksploracji. Jego przeszłość może być intrygująca, zwłaszcza że serial prawie nic o niej nie mówi. Autor skrupulatnie to wykorzystuje, tworząc mocną historię osadzoną w półświatku nowojorskich gangów okraszoną mrocznym noir.

Powieść ta praktycznie odcięta jest od fabularnej wizji serialu. W zamian dostajemy ciekawą historię sensacyjną z elementami kryminału. Dzieje się tu również kilka dziwnych i tajemniczych rzeczy. Ogólnomiejskie zaćmienie, szalony kult zaangażowany w bitwę przeciw miejskim gangom w ogarniętym ciemnościami Nowym Jorku. Między tym wszystkim zarysowana jest postać Hoppera i jego rodziny po jego powrocie z Wietnamu. Niestety, niektóre wątki kończą się zanim na dobre się rozpoczną.

Ciemność na Miastem to historia z ogromnym, choć nie do końca wykorzystanym potencjałem. Przydałoby się jeszcze kilkadziesiąt stron na rozwinięcie co ciekawszych wątków. Historię czyta się jednak lekko, także dzięki możliwości obserwacji losów jednaj z najfajniejszych postaci serialu. Dla fanów pozycja obowiązkowa.

Starnger Things. Ciemność nad Miastem
Autor: Adam Christopher
Wydawnictwo: Poradnia K
Gatunek: sensacja, kryminał, science fiction
Data wydania: 3 lipca 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU PORADNIA K

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.