Książkirecenzja książka

Almudena Grandes. Pacjenci Doktora Garcii – recenzja

Pacjenci Doktora Garcii to tytuł czwartego tomu opartej na faktach serii Epizody niekończącej się wojny, autorstwa hiszpańskiej pisarki Almudeny Grandes, w których ukazuje losy zwykłych ludzi na tle mało znanych faktów z okresu wojny domowej w Hiszpanii i lat powojennych. Niestety pierwsze trzy tomy nie ukazały się na polskim rynku, tom czwarty zaś wydany został nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Ukazuje on wydarzenia zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Doktor Guillermo Garcia Medina powraca do Madrytu, po tym jak udało mu się uciec z pod plutonu egzekucyjnego. Niestety przebywa tu pod fałszywym nazwiskiem, a jego celem jest tajna i niebezpieczna misja przeniknięcia w struktury organizacji zajmującej się przerzutem niemieckich nazistowskich dygnitarzy i zbrodniarzy zbiegłych z Trzeciej Rzeszy.

Hiszpania za rządów generała Franco jest bardzo fascynująca, choć najczęściej jej historia przedstawiana z perspektywy ówczesnych oponentów. Jedni całkowicie gloryfikują generalissimusa inni zaś widzą w nim potwora, który terroryzował Hiszpanię przez ponad czterdzieści lat. Niestety prawda jest o wiele bardziej złożona i do tej pory mało któremu z pisarzy literatury popularnej udało się znaleźć złoty środek. Nie udało się to również Grandes, która mimo, że przedstawia niepodważalne fakty, to zarazem prezentuje jednostronny punkt widzenia, zamykając tym samym możliwość dyskusji.

W kontekście fabuły i budowania intrygi wszystko jednak jest na właściwym miejscu. Autorka doskonale wie jak zaintrygować czytelnika. Wartka akcja przeplata się z tajemnicami II wojny światowej. Książka potrafi wzbudzić zainteresowanie warstwą historyczną, niestety robi to jednak kosztem tej warstwy ludzkiej, emocjonalnej. Mimo to pasja, z którą pisze autorka jest mocno wyczuwalna, a jej romantyczna natura (autorka zaczynała przecież od pisania romansów) momentami jest wyraźnie zaakcentowana.

Sama Hiszpania też nie jest jedynym tłem tej opowieści. Autorka zabiera swoich czytelników w podróż po niemal całym globie. Akcja dzieje się bowiem w Niemczech, Estonii, Włoszech, Argentynie, ówczesnym Związku Sowieckim, Portugalii, Francji, Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Pojawia się tu również cała paleta niesamowitych postaci, tych pozytywnych i negatywnych. Każdy ma coś do powiedzenia i rolę do odegrania. Losy postaci fikcyjnych przeplatają się z losami tych prawdziwych.
Pacjenci Doktora Garcii to historia interesująca i na swój sposób fascynująca. Widać w niej dobry warsztat autorki i ogromną wiedzę na temat ówczesnej historii Hiszpanii. Research, który przeprowadziła robi ogromne wrażenie. Niestety zauważalna jest również pewna stronniczość w ukazywaniu faktów przez pryzmat poglądów politycznych. Rządy frankistów ukazane są tylko w czarnych barwach, co też nie do końca jest sprawiedliwe i sprawia, że nawet najciekawsza historia może przynosić pewien niedosyt.

Pacjenci Doktora Garcii
Autorka: Almudena Grandes
Cykl: Epizody Niekończącej się Wojny
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: literatura hiszpańska, literatura współczesna
Data wydania: 30 stycznia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.