Książkirecenzja książka

Kuracja dla serca. Agnieszka Szacka – recenzja

Lato za pasem, czas więc rozejrzeć się za lekturą idealną do urlopowego wypoczynku – lekką, niewymagającą, acz potrafiącą zainteresować czytelnika. Konkurentów na rynku czytadeł jest wielu, a uwagę zwraca między innymi najnowsza powieść Agnieszki Szackiej – Kuracja dla serca. 

Renata od wielu lat już uważa, iż jest za stara na miłość i romantyczne porywy. Samooceny ponad pięćdziesięcioletniej nauczycielki języka polskiego nie poprawia skierowanie do sanatorium w Nałęczowie z uwagi na zdiagnozowane nadciśnienie. Kiedy jednak poznaje nieco starszego od siebie, świeżo po zawale, kardiochirurga Pawła, postanawia coś zmienić w swoim życiu. 

Jeśli ktoś kiedyś stwierdził, że romans, flirt i seks zarezerwowane są tylko na młodych, powinien natychmiast przeczytać jedną z nowszych propozycji od Wydawnictwa W.A.B., ponieważ Agnieszka Szacka, niczym buldożer, łamie ten stereotyp. Pomysł na przedstawienie rodzącego się uczucia pomiędzy dwójką ludzi w średnim wieku, po przejściach, którzy uważają, iż ich życie już dobiegło końca należy do znakomitych. Lekka forma powieści oraz sympatyczny klimat, jaki buduje autorka sprawia, iż książka idealnie nadaje się nie tylko dla kobiet w wieku zbliżonym do głównej bohaterki, ale i dla młodszych. Kuracja dla serca jest bowiem idealną powieścią na letnie rozleniwienie. Może nie należy do zbyt ambitnych, ale perypetie głównych bohaterów – zdziwicie się szalonymi dancingami w uzdrowisku w Nałęczowie! – oraz dodające uroku opisy terenu miasta i jego okolic sprawiają, iż książkę czyta się płynnie i swobodnie. Czytelnik od razu odnajduje się w gąszczu przeżyć wewnętrznych bohaterki, a jej rozterki stają się rozterkami odbiorcy. 

Zaletą Kuracji są dialogi. Nie są ani sztuczne, ani drewniane, jak to czasami bywa w powieściach tego typu – wszystko przychodzi tutaj naturalnie, a ciąg przyczynowo-skutkowy jest logiczny oraz spójny. Wspomnieć należy również o scenach seksu, które, jak się obawiałam, będą nachalne i zamienią niewinną powieść miłosną w powieść erotyczną dla emerytek. Nic takiego się jednak nie dzieje; wszystkie sceny tego typu opisane zostały ze smakiem, w dobrym guście. Małym minusem są liczne powtórzenia, ale nie odczułam jakiejś wielkiej przeszkody w odbiorze książki. 

Kuracja dla serca to idealny kandydat dla letniego “odmóżdżacza” – bezproblemowa i mało wymagająca, za to całkiem przyjemna w odbiorze lektura wielu czytelniczkom wyda się idealna na urlopowy relaks. 

Kuracja dla serca
Autor: Agnieszka Szacka
Gatunek: Romans, literatura obyczajowa
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 16 maja 2019

 

 

 

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.