hotrecenzja serialserial

Dark. Sezon 2 – recenzja

Dark powrócił na platformę Netflix z drugim sezonem. Niemiecki serial w 2017 roku okazał się swoistym fenomenem, zdobywając popularność wśród użytkowników platformy na całym świecie. Twórcy wysoko zawiesili sobie poprzeczkę przed kontynuacją. Nic więc dziwnego, że fani tej produkcji z niecierpliwością czekali na dalsze losy bohaterów, których losy łącza się nie tylko poprzez miejsce, ale i czas.
Punktem wyjścia pierwszego sezonu były niewyjaśnione zaginięcia dzieci. Twórcy szybko jednak zaczęli ten wątek spychać na dalszy plan, podkreślając motyw podróży w czasie i wynikających z niego zależności i komplikacji. Całość była idealnie wyważona i stonowana, a każdy wątek i postać dopracowane do perfekcji. Fabuła z kolei była tak mocno zagmatwana, że prawie do połowy sezonu nie wiedzieliśmy tak naprawdę, czy mamy do czynienia z kryminałem, horrorem czy nietypowym science-fiction.

Drugi sezon odchodzi trochę od tej konwencji. Po pierwsze – od początku wiemy już znacznie więcej o na temat wydarzeń i zależności między nimi, mimo że twórcy wcale nie bawią się w żadne wyjaśnienia. Traktują widza tak, jakby poprzedni sezon oglądał wczoraj. Wątek morderstw dzieci praktycznie zostaje bez znaczenia fabularnego i zostaje wyjaśniony wypowiedzią jednego z bohaterów – musiałem te dzieci zabić. Nie do końca jest to przekonujące, ale może w kolejnym sezonie dostaniemy więcej odpowiedzi, bo powstanie kolejnego sezonu jest tylko kwestią czasu.

Konwencja serialu też się coraz mocniej klaruje i staje się wyrazistym science-fiction, z zaplątaną niczym sieć pajęcza strukturą czasu. Dzięki temu bohaterowie mogą poruszać się między poszczególnymi latami, co oczywiście powoduje konsekwencje i rodzi zależności, które twórcy powoli eksponują, z każdym odcinkiem zaskakując widza coraz mocniej. Na razie jest to do ogarnięcia mimo coraz bardziej złożonej i skomplikowanej fabuły. Finałowy odcinek pokazuje jednak, że twórcom to nie wystarcza i rzucając w pierwszej kolejności wyzwanie sobie, podnoszą poprzeczkę kolejny raz do góry. Pytanie tylko czy nie za wysoko?

Dark to serial, który zachwycił swoim klimatem, fabułą i konwencją. Fascynował i przerażał. Drugi sezon już tylko fascynuje. To dużo, ale czy odejście od mroku jest dobrym pomysłem? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, mimo wielu odpowiedzi nadal dostajemy jeszcze więcej pytań, fabularnych puzzli i intryg, a kierunek w którym podąży serial nadal jest sprawą otwartą.

ZOBACZ TERAZ RECENZJĘ 3. SEZONU STRANGER THINGS

Dark
Twórcy: Baran bo Odar, Jantje Friese
Obsada: Olivier Masucci, Karoline Eichorn, Jordis Triebel, Louis Hofmann, Maja Schone,
Muzyka: Ben Frost
Zdjęcia: Nikolaus Summerer
Kraj: Niemcy
Gatunek: Sci-fi

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI SERIALI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.