Książkirecenzja książka

Maureen Johnson. Znikający stopień – recenzja

Znikający stopień to kontynuacja bestsellerowego Nieodgadnionego, którego główną bohaterką jest nastolatka Stevie Bell. Dziewczyna bardzo chce zostać  śledczym, jednak rozpoczynając naukę w Akademii Ellinghama nie spodziewała się, że zetknie się ze śmiercią tak szybko. Próbując rozwiązać sprawę tajemniczego porwania żony i córki założyciela szkoły, do którego doszło osiemdziesiąt lat temu, nieoczekiwanie musi stawić czoła współczesnej zbrodni.  Po wydarzeniach w pierwszej części Stevie zostaje zabrana z placówki wbrew swojej woli, ale nieoczekiwanie dostaje szansę powrotu za sprawą najbardziej przez nią nielubianej osoby.

Prezentowana pozycja to była jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek tego roku. Pomimo, że generalnie seria jest kierowana do nastolatków, to nie widzę przeszkód, aby sięgnęły po nią osoby dorosłe – a zapewniam, że ja jestem nawet bardzo dorosły ;). Autorka stworzyła bardzo charakterystyczne postaci, a w przypadku niektórych słowo „ekscentryczny” to eufemizm. Akademia Ellinghama przypomina Instytut Xaviera dla Utalentowanej Młodzieży – każdy z uczniów ma jakiś talent, a nauka w tej szkole ma im pomóc go rozwinąć. Dla przykładu Nate jest autorem bardzo dobrze sprzedającej się powieści fantasy, a Janelle – najbliższa przyjaciółka bohaterki – ma niebywałą smykałkę do konstruowania urządzeń elektronicznych. Johnson równie dobrze czuje jakie kwestie są żywe wśród nastolatków – Stevie zmaga się z napadami stanów lękowych, co zdecydowanie utrudnia jej życie, a jej wspomniana przed chwilą koleżanka jest w związku z dziewczyną, która chce aby mówić o niej w liczbie mnogiej.
Intryga kryminalna jest wciągająca – dostajemy rozwiązanie zagadki sprzed lat, ale jednocześnie do rozwiązania pozostają bieżące sprawy. Akcja rozgrywa się w dwóch okresach – współcześnie, a w retrospekcjach w roku 1936, tak więc wyjaśnienia spraw odkryte przez bohaterkę dostajemy z pierwszej ręki. Ponieważ jest to środkowy tom trylogii, to autorka pozostawia niezakończone wątki, zwłaszcza ten dotyczący relacji Stevie i Davida, tak więc ostatni tom zapowiada się równie interesująco.

Tytuł: Znikający stopień
Autor: Maureen Johnson
Tłumacz: Paweł Łopatka
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Poradnia K
Data premiery: 15.05.2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU PORADNIA K

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.