Książkirecenzja książka

John Haldon. Wojny Bizancjum – recenzja

John Haldon to brytyjski historyk specjalizujący się w w dziejach Bizancjum. Jego dwie publikacje ukazują ogólny zarys dziejów Imperium i upadek Konstantynopola. Kolejna książka, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem Domu Wydawniczego Rebis, ukazuje historię Bizancjum przez pryzmat prowadzonych wojen.

Imperium Bizantyńskie zwane również Imperium Wschodniorzymskim powstało w momencie rozpadu Imperium Rzymskiego na wschodnie i zachodnie. W czasie swojego tysiącletniego istnienia niemal ciągle prowadziło działania wojenne. Najpierw z Persami, a później z Arabami i Turkami. Z północy zaś bałkańscy sąsiedzi, Słowianie i koczowniczy Awarowie i Bułgarzy. Stosunki z zachodnimi państwami powstałymi po upadku cesarstwa też nie należały do najlepszych i prawie przez cały czas były napięte.

Haldon bardzo szczegółowo ukazuje właśnie ten aspekt, skupiając się na wojskowości i bitwach stoczonych przez Imperium. Opisy, które serwuje historyk są bardzo szczegółowe i dokładne, a przy tym poparte mapami i zdjęciami miejsc bitew. Wszystko natomiast uzupełnione bogatą bibliografią, która również dostarcza ogromnej wiedzy na omawiany temat.
Publikacja podzielona jest na chronologiczne rozdziały. Każdy  rozdział poza szczegółowymi opisami  konfliktów, zawiera mnóstwo wiedzy na temat strategii, innowacji taktycznych i przykładów konkretnych bitew. Narracje bitewne są ukazane w sposób przyswajalny dla zwykłego zjadacza chleba, ale zawierają również mnóstwo informacji dla bardziej wymagających wiedzy czytelników.  Z całości zaś wyłania się szczegółowy obraz wojennego tysiąclecia cesarstwa, dając ogromne wyobrażenie czytelnikowi na temat jego wrogów i ogólnie wojskowości.

Doskonała publikacja, która w przystępny sposób ukazuje historię wojskowości Imperium Bizantyńskiego. Oparta na źródłach z epoki jest idealnym dopełnieniem poprzednich książek Haldona, pozwalając zrozumieć na czym polegał fenomen Bizancjum.

Wojny Bizancjum
Autor: John Haldon
Tłumaczenie: Norbert Radomski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 26 marca 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.