B.A. Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh, Holly Brown. Dublerka – recenzja

Na pewno macie swoich ulubionych autorów. Ja także ich mam. Zastanawiałam się czasem, czy gdyby połączyć niesamowite umiejętności tkania pełnej grozy fabuły Stephena Kinga z brawurowym poczuciem humoru Andrzeja Sapkowskiego powstało by dzieło idealne… Niekoniecznie. Najlepszym przykładem na potwierdzenie moich słów jest opublikowana przez Wydawnictwo Albatros książka Dublerka, która wyszła spod pióra czterech bestsellerowych autorek kryminałów: Sophie Hannah (seria Nowe sprawy Herkulesa Poirota), Clare Mackintosh (Pozwolę Ci odejść), B.A. Paris (Dylemat, Na skraju załamania), Holly Brown (Don’t Try to Find Me).

Akcja powieści rozgrywa się w Akademii Sztuk Performatywnych imienia Orly Flynn. Uczęszczają do niej dziewczyny, które marzą o wielkiej karierze scenicznej. I choć uczennice odegrają niebagatelną rolę w powieści Dublerka, to nie one będą tak naprawdę jej głównymi bohaterkami. Już od pierwszych stron książki czytelnicy zostają zaznajomieni z wyjątkowo wybuchowym kwartetem „mamusiek”.
Kendall, Carolyn, Elise i Bronnie poznajemy podczas spotkania w gabinecie dyrektora szkoły. Jest ono związane ze znalezieniem wyjątkowo makabrycznej pozytywki, która wydaje się być wyszukaną groźbą skierowaną do Jess (córka Carolyn) – jednej z najzdolniejszych uczennic w szkole. W czasie tego spotkania odkrywamy przeszłość Wielkiej czwórki, czyli córek zebranych kobiet. Jeszcze rok temu dziewczyny były najlepszymi przyjaciółkami. Zawiść, zazdrość i wygórowane ambicje sprawiły, że Ruby (córka Kendall) zaczęła nękać Jess. Działania próbujących załagodzić sytuację Sadie i Bel nie odniosły skutku i grupa rozpadła się. Nowy rok szkolny miał być szansą do stworzenia nowych, pozbawionych negatywnych uczuć relacji. I wszystko wskazywało na to, że tak właśnie jest. Do czasu pojawienia się pozytywki. Aby ratować sytuację i udobruchać rozeźlone matki, dyrektor placówki postanawia wprowadzić do grupy nastolatek nową uczennicę, która może pomóc ustabilizować napiętą sytuację. Niestety pojawienie się Imogen tylko pogarsza sprawę. Tym razem matki dziewczyn nie zamierzają biernie patrzeć na poczynania uczennic. Do czego jest zdolna kobieta, które chcą chronić swoje dziecko? Tego możecie dowiedzieć się sięgając po książkę opublikowaną przez Wydawnictwo Albatros.

Dublerka to powieść niezła, ale nie wybitna. W czasie lektury cały czas towarzyszyło mi poczucie niedosytu. Brakowało mi przede wszystkim napięcia. Niby mamy tu historię, w której ktoś dybie na życie młodej dziewczyny. Na dodatek sprawcą może być najbliższa jej osoba. A jednak czytając powieść, wcale tego zagrożenia nie czułam. Znacznie mocniej akcentowanym uczuciem była dla mnie irytacja matek, które w końcu postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Robią to tak chaotycznie, że ujawniają przy okazji wszystkie swoje najskrytsze sekrety, a mają ich sporo. Zakończenie powieści rzeczywiście zaskakuje, a nawet pozostawia czytelnika w niepewności, co wydarzy się dalej. Nie jest ono jednak na tyle wstrząsające, żeby zatrzeć w mojej pamięci średnio interesującą fabułę do niego prowadzącą.

Lektura książki Dublerka nie była dla mnie do końca tym, czego się spodziewałam. Liczyłam na znacznie większą dawkę emocji, dynamiczną akcję, bogatą w zwroty akcji intrygę. Mimo to, książkę mogę polecić czytelnikom, którzy szukają lekkiego thrillera psychologicznego z niezbyt drastycznym wątkiem kryminalnym. Fani autorek może znajdą tu to, co sprawiło, że pokochali twórczość tych właśnie pisarek, więc i oni moim zdaniem powinni dać szansę Dublerce.

Premiera książki połączona jest z pojawieniem się serialu audio na podstawie powieści. Do jego produkcji zaproszono doskonale znane polskim widzom aktorki: Annę Dereszowską (Elise), Paulinę Holtz (Kendall), Małgorzatę Lewińską (Bronnie) oraz Marię Seweryn.

Dublerka
Autor: Sophie Hannah, Clare Mackintosh, B.A. Paris, Holly Brown
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Gatunek: kryminał, thriller psychologiczny
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 29 lipca 2020

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.