Książkirecenzja książka

Całe szczęście jestem kobietą. Sylwia Stano i Roma Gąsiorowska

Eufemizmem wręcz byłoby twierdzenie, iż książki pisane przez celebrytów (bądź przez ich ghostwriterów) należą zazwyczaj do niedopracowanych – mamy za sobą kilka naprawdę przeciętnych propozycji od influencerek, popularnych trenerek personalnych oraz literaturę kulinarną od większości uczestników Masterchefa. W tym niewąskim gronie wydawniczych… propozycji, najnowszym nabytkiem jest książka Romy Gąsiorowskiej, często wspominanej ostatnio w mediach aktorki filmowej i teatralnej. Drugą autorką jest dziennikarka, Sylwia Stano

Całe szczęście, jestem kobietą zadebiutowało na rynku wydawniczym 8 marca, podobnie jak film, w którym Gąsiorowska gra główną rolę. Jest to raczej naiwny zabieg marketingowy, zważywszy na to, że pozycje nie mają ze sobą nic wspólnego. Wydawnictwo Agora zaserwowało bowiem swoim czytelnikom serię wywiadów z kobietami sukcesu. Jak zapowiada okładka znajdą się wśród nich Anna Dymna, Grażyna Torbicka czy Julia Kuczyńska (znana bardziej jako Maffashion). 
 
Rzucającym się w oczy mankamentem, podczas studiowania lektury, jest to, iż Roma Gąsiorowska nie umie przeprowadzać wywiadów. Nie jest to jednak tak deprymujące, jak mogłoby się na początku czytelnikowi wydawać – aktorka prowadzi ze swoimi rozmówczyniami dialog. Mówi o sobie, swojej rodzinie i swoich emocjach, dzięki czemu kieruje bieg rozmowy na tematy zbieżne z motywem książki. Tworzy przy tym atmosferę osobistą i swoiście intymną.

A skoro mowa już o temacie przewodnim – tytuł odnosi się dokładnie do niego; siła kobiet to problematyka każdego prezentowanego wywiadu. Mowa w nich również o dążeniu do realizacji celów, determinacji w spełnianiu marzeń oraz pokonywania życiowych przeszkód. To oraz inne elementy pokazują, jak poważnie autorki traktują pojęcie feminizmu – momentami jednak odnosi się wrażenie, iż ma to lekko nachalny wydźwięk.

Dzięki swojej formie, Całe szczęście… należy do szybkich czytadełek. Z założenia prawdopodobnie miała być ona inspirująca i motywująca do sukcesu i owszem, poniekąd taka jest, ale sposób w jaki zostało to ujęte, niekoniecznie do mnie przemawia. Z tego też powodu książka dedykowana jest raczej dla wybranej grupy odbiorców. Nie znaczy to jednak, iż czegoś jej brakuje. Interesująco jest poobcować z kimś, o kim słyszeliśmy tylko z mediów oraz mieć możliwość skonfrontowania swojego życia z życiem osoby rozpoznawalnej. 

Na tle celebryckich książek, propozycja Romy Gąsiorowskiej nie wypada źle. Nie jest to ani ambitna, ani wymagająca literatura, lecz wyróżnia się na tle innych utworów tego typu. Wprawdzie świat nie pogrążyłby się w rozpaczy, gdyby Całe szczęście… nie powstało, ale w erze telefonów i komputerów lepiej przeczytać tę książkę, niż nic. 

Całe szczęście jestem kobietą
Autor: Sylwia Stano, Roma Gąsiorowska
Wydawnictwo: Agora SA
Gatunek: Biografia, Autobiografia, Wywiady
Data premiery: 6 marca 2019

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.