Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

James Ellroy. Cienie Mojego Życia – recenzja

James Ellroy, autor uznanych thrillerów takich jak Tajemnice L.A. czy Czarna Dalia w 1996 roku napisał własną autobiografię. Związana jest ona z tragicznym wydarzeniem z jego dzieciństwa. Mowa oczywiście o morderstwie jego matki, które nigdy nie zostało wyjaśnione. Matka Ellroya została zgwałcona, zabita i porzucona na drodze w El Monte w Kalifornii. O zbrodni szybko wszyscy zapomnieli. Z wyjątkiem jej syna.

Już jako dojrzały mężczyzna i autor poczytnych powieści, postanawił wrócić do tragicznych wydarzeń sprzed lat. Wynajął genialnego detektywa z wydziału zabójstw, Billa Stonera i razem z nim spróbował rozwiązać zagadkę morderstwa. Efektem tego śledztwa jest właśnie książka Cienie Mojego Życia. Pamiętnik Zbrodni Los Angeles, łącząca elementy biografii, literatury faktu o raz trzymającej w napięciu powieści kryminalnej, która w Polsce niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Cienie Mojego Życia to mroczna historia Jean i Jamesa Ellroyów. Zaczyna się w roku 1958 i przechodzi przez wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia autora. Kończy się zaś na czasach obecnych. Jest to historia detektywa z wydziału zabójstw, który podjął się arcytrudnego śledztwa i wraz z Ellroyem podąża po zakamarkach przeszłości. Jest to również swojego rodzaju autobiografia i reportaż zarazem. Finalnie jest to podróż autora do najgorszych jego wspomnień, do których zabiera również czytelników.

Na kartach tej historii zawarta jest obsesja. Obsesja na punkcie śmierci i przeszłości. Obaj bohaterowie ją mają. Obaj naznaczeni są przemocą i śmiercią. Ellroy własnej matki, a Stoner jako policjant z wydziału zabójstw śmiercią wielu kobiet. Ellroy nawet śmie twierdzić, że wszyscy policjanci z wydziału zabójstw ogarnięci są taką obsesją. Bez problemu więc mogli się zrozumieć na wzajem.

Spędzają razem ze sobą prawie rok, co szczegółowo opisane jest w tym mrocznym i w pewien sposób hipnotyzującym pamiętniku. Badają wspomnienia starych gliniarzy, świadków oraz podążają świeżymi tropami oraz śladami przeszłości. Wspomnienia są zazwyczaj smutne i traumatyczne, ale na pewno na swój pokręcony sposób fascynujące, szczególnie dla czytelnika.

Jeżeli przekonać się, jak wygląda udręczona dusza człowieka, koniecznie musicie wybrać się w tą fascynującą podróż do mrocznej przeszłości autora i wraz z nim odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące tragicznych wydarzeń z jego dzieciństwa.

Cienie Mojego Życia. Pamiętnik Zbrodni Los Angeles
Autor: James Ellroy
Tłumaczenie: Violetta Dobosz
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: autobiografia, literatura faktu, kryminał
Data wydania: 20 lutego 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.