Zapowiedź Vesper: „Sprawa Floriana Kniotka”

13 marca światło dzienne ujrzy najnowsza propozycja Wydawnictwa Vesper – „Sprawa Floriana Kniotka” Piotra Świątkowskiego. To książka, która łączy dwa dominujące obszary zainteresowań naszego wydawnictwa. Jest to powieść po części sensacyjna, po części kryminał, ale jak rzadko która, zakotwiczona w realiach historycznych. Główny bohater, co łatwo sprawdzić, jest postacią autentyczną, podobnie jak wydarzenia będące osią fabuły, która to oparta jest na dokumentach znalezionych przez autora w archiwach IPN.

Książka nie osądza, nie ocenia, pokazuje różne oblicza zarówno opozycji demokratycznej jak i służb bezpieczeństwa PRL. Jej olbrzymią zaletą jest to, że w sposób niezwykle przystępny dla współczesnego czytelnika (wszak to powieść, beletrystyka, a nie książka stricte historyczna) rekonstruuje metody pozyskiwania tajnych współpracowników przez SB.

PRL. Lata osiemdziesiąte. Poznański pallotyn ksiądz Florian Kniotek jeździ do Francji z paszportem konsularnym w kieszeni, spotyka się z Czesławem Miłoszem, przewozi pieniądze dla Adama Michnika. Częste wyjazdy duchownego wzbudzają zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa. Rozpoczyna się sprawa operacyjnego rozpracowania „Redaktor”. Wśród agentów bezpieki są zakonni współbracia księdza. Jakich metod używa SB, by złamać pallotyna? Jak werbuje współpracowników? Jak zachowują się przyjaciele Kniotka?

Po latach do sprawy wracają poznański nauczyciel historii i jego przyjaciel z lat dzieciństwa, syn oficera SB. Nie wiedzą, jak mocno przeszłość odcisnęła się na współczesności. Dawne winy mogą pokrzyżować plany ludzi, którzy na sztandarach niosą hasło „Bóg Honor Ojczyzna”.

mecha1 Administrator