filminne filmnews filmzestawienie film

Oscary, Złote Palmy, box office – najważniejsze filmy 2018!

Miniony rok 2018 należał do szczególnych przynajmniej w kontekście oglądalności filmów popularnych – te biły rekordy w kinach polskich i światowych. Warto przyjrzeć się najgłośniejszym tytułom ostatnich 12 miesięcy, uwzględniając zarówno wyniki oglądalności, jak i przede wszystkim uznanie krytyków i jury światowych festiwali.

ZŁOTE GLOBY

BAFTA

Kinowe szaleństwo tradycyjnie zaczyna się jeszcze w styczniu, kiedy wręczane są w Złote Globy, będące ostatnim sprawdzianem przed Oscarami. W ubiegłym roku imprezę podbiły doskonałe Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, które triumfowały w kategorii film dramatyczny (film McDonagha zdobył także brytyjskie BAFTY) oraz Lady Bird jako komedia lub musical.

SUNDANCE

Kilka dni później w dalekim Utah w Stanach Zjednoczonych zaczyna się festiwal filmów niezależnych Sundance. Tam prezentowane są produkcje młodych twórców, ale i reżyserskie debiuty znanych aktorów. W ubiegłym roku festiwal podbił film Złe wychowanie Cameron Post w reżyserii Desiree Akhavan. To obyczajowa opowieść o granej przez Chloe Grace Moretz homoseksualnej nastolatce wysłanej na katolicką terapię. Ta ciekawie zagrana i dotykająca ważnego tematu produkcja pojawiła się w polskich kinach w ubiegłym tygodniu.

BERLINALE

W lutym zainteresowanie światowym kinem przeniosło się do Berlina, gdzie w prestiżowym festiwalu zgłoszone produkcje walczyły o Złotego Niedźwiedzia. Wśród nich Twarz Małgorzaty Szumowskiej, która dostała nagrodę Grand Prix Jury. Główna nagroda powędrowała jednak do nietypowego dokumentu Adiny Pintilie Touch Me Not, którego bohaterowie opowiadali o doświadczeniach związanych z ciałem i seksualnością.
OSCARY

Recenzja filmu Kształt Wody

W marcu przyszedł czas na najsłynniejsze nagrody filmowe, czyli Oscary – wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Filmowej. Coraz bardziej kontrowersyjne i – paradoksalnie – z roku na rok cieszące się mniejszym zainteresowaniem nagrody zdominował Kształt Wody Guillermo del Toro – baśniowa opowieść o miłości pomiędzy dwoma „odmieńcami” – głuchoniemą dziewczyną i… morskim potworem. Film zdobył cztery statuetki.

CANNES

Fascynujący był majowy festiwal w Cannes, na którym w ubiegłym roku z nowymi filmami zjawiło się wielu wybitnych twórców z całego świata: Garrone, Godard, Farhadi czy nasz rodak Paweł Pawlikowski. Twórca Zimnej Wojny zdobył Złotą Palmę za reżyserię, ale główna nagroda trafiła w ręce Hirokazu Koreedy za film Złodziejaszki. Produkcja zadebiutuje w polskich kinach dopiero w marcu tego roku.

WENECJA

We wrześniu wręczone zostały weneckie Złote Lwy, podczas których swoją premierę miał film Alfonso Cuaróna, Roma, który nie tylko podbił włoski festiwal, ale dziś jest jednym z głównych faworytów do Oscarów.

GDYNIA

We wrześniu tradycyjnie wręczono również polskie Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, który zawsze odkrywa przed widzami wiele ciekawych polskich produkcji. W tym roku m.in. 7 uczuć Koterskiego, Fugę Smoczyńskiej czy Eter Zanussiego. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden, czyli Zimna wojna, która powoli rozpoczynała pochód po Oscary, zdobywając ostatecznie aż trzy nominacje.

INNE

Warto też wspomnieć o innych nagrodach krajowych: francuskiego Cezara wygrał film 120 uderzeń serca, hiszpańską Goyę Księgarnia z marzeniami a brytyjskie BAFTA Trzy billboardy.
BOX OFFICE

Kler recenzja

W polskim kinie w 2018 roku padł rekord oglądalności. Ponad 5 milionów widzów zobaczyło kontrowersyjny Kler Wojciecha Smarzowskiego, który zdecydowanie zdominował polskie kina. Mówi się nawet, że powstanie kontynuacja. W światowych kinach niepodzielnie rządził Thanos z Wojną bez granic. Nowy film Marvela zarobił przeszło 2 miliardy dolarów! W samym USA także królowała produkcja Marvela, ale dla odmiany Czarna Pantera z wynikiem 700 milionów.

mecha1 Administrator