Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Grzegorz Kalinowski. Gra w Oczko – recenzja

Grzegorz Kalinowski autor serii retro kryminałów, w tym cenionej trylogii Śmierć Frajerom, powraca z kolejną historią. Tym razem mocno uwspółcześnioną i ukazaną przez pryzmat świata celebrytów, gdzie lewe interesy, polityka, hazard i gangsterskie porachunki są na porządku dziennym. Gra w Oczko, bo taki tytuł nosi, ukazała się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Historia zaczyna się od zabójstwa, a raczej od egzekucji. Ofiarą jest Dawid Błochowiak, reprezentant Polski w piłce nożnej. Ciało znajduje sąsiadka, dziennikarka i reporterka Joanna Becker. Na miejsce zbrodni przybywa policjant Artur Konieczny. Rozpoczyna się żmudne śledztwo, ukazane z perspektywy kilku osób, które nie tylko doprowadzi do znalezienia zabójcy, ale także odsłoni przed czytelnikami zupełnie inny świat. Świat widoczny tylko dla wybranego grona osób. Świat, który lepiej omijać szerokim łukiem.

Autor kreuje mocną historię, obok której nie da się przejść obojętnie. Nic tu nie jest takie, jakie widzimy choćby na ekranach telewizorów. To niejako wizja świata od zaplecza. Nazwanie go piekłem, nie byłoby zbyt dużym eufemizmem. Świat telewizji i celebrytów jest bowiem brudny i przesiąknięty złem. Hazard, długi, szantaże, przemoc, przestępstwa to zaledwie jego ułamek. Łączą się one bowiem z polityką, wielkim biznesem, gangsterami i ukrytymi domami publicznymi przyzwoicie zwanymi agencjami modelek.
Mocną stroną tej historii są bohaterowie. Z jednej strony cyniczni i całkowicie związani ze światem w którym egzystują. Uzależnieni od niego jak od narkotyku. Niestety przedawkowanie grozi śmiercią, a detoks jest bardzo bolesny i nieprzyjemny.

Gra w Oczko to wciągający kryminał, przepełniony humorem i brudem. Mimo, że pisany z lekkim przymrużeniem oka, pozwala czytelnikowi poznać zakulisowe rozgrywki wielkiego świata i związane z nimi konsekwencje. Wiele bowiem można zyskać, ale jeszcze więcej stracić. Kto się nie boi, może zasiąść do stołu, ale żeby nie skończyć z kulą w głowie trzeba być wytrawnym graczem.

ZOBACZ TERAZ RECENZJĘ KOLORU MILCZENIA

Gra w Oczko
Autor: Grzegorz Kalinowski
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Gatunek: kryminał
Data wydania: 30 stycznia 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU SKARPA WARSZAWSKA:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.