filmnews film

Zapowiedź filmu „Do zobaczenia w zaświatach”

Poruszająca historia przyjaźni silniejszej niż śmierć już od piątku w kinach. Premiera kinowa 17 sierpnia 2018.

Zdobywca pięciu Cezarów 2018, w tym dla najlepszego reżysera Alberta Dupontela, jest ekranizacją epickiej powieści Pierre’a Lemaitre’a. Pisarz jest również współtwórcą scenariusza do filmu. Książka została uhonorowana Grand Prix Nagrody Goncourtów, określanej mianem „małego Nobla” i dzień przed premierą kinową trafi do polskich księgarń.

W rolach głównych wystąpili Nahuel Pérez Biscayart („120 uderzeń serca”, „Pożegnanie z Europą”) oraz Albert Dupontel, który jest również reżyserem filmu.

Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.

Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko.

I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.
Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.