filmnews film

Weekend z amerykańskim kinem niezależnym w Amondo

Kino Amondo w Warszawie i dystrybutor filmów Aurora zapraszają na weekend z amerykańskim kinem niezależnym. Filmy będzie można oglądać w dniach 25-27 stycznia.

Wśród propozycji, oprócz „Złego wychowania Cameron Post”, znajdą się filmy braci Coen, Jima Jarmuscha, Richarda Linklatera czy Seana Bakera.

Sam nurt niezależnego kina amerykańskiego rozpoczęli w latach 80. reżyserzy pokroju Jima Jarmuscha czy Wima Wendersa, choć za pierwszy prawdziwie niezależny film w historii amerykańskiego kina uznaje się kultowe „Eraserhead” Davida Lyncha z 1977 roku.

Nurt charakteryzował umiarkowanie niski budżet, przesycenie amerykańską popkulturą, odrzucenie idei American Dream, a także eksplorowanie tematu alienacji i trudności z komunikacją. Na przestrzeni lat, amerykańskie kino niezależne rozwinęło się i zostało uznane za jeden z ważniejszych nurtów w historii amerykańskiej kinematografii.

Program:

„Poważny człowiek” (2009), reż. Ethan Coen, Joel Coen
Bracia Coen już w swoim debiucie z 1984 roku („Blood Simple”) udowodnili, że gatunkowe dekonstrukcje, charakterystyczne poczucie humoru, a także swoista filozoficzna refleksja to elementy, które będą w ich filmach kluczowe. W „Poważnym Człowieku” obserwujemy mężczyznę w średnim wieku, którego świat powoli rozpada się na jego oczach, a on sam próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

pokaz: 26 stycznia (sobota) – 16:20

„Przed północą” (2013), reż. Richard Linklater
Trzecia część słynnej „Trylogii słonecznej” Richarda Linklatera („Przed wschodem słońca”, Przed zachodem słońca” oraz „Przed północą”) to jednocześnie najbardziej gorzka historia z wszystkich trzech. Jesse i Celine są małżeństwem, które musi zmierzyć się z rutyną w swoim związku. Dojrzałe, brawurowo nakręcone i wyjątkowo interesujące formalnie kino!

pokaz: 26 stycznia (sobota) – 18:25

„Frances Ha” (2012), reż. Noah Baumbach
„Urocza” (Nisimazine), “inteligentna” (Movieplayer) „charyzmatyczna” (Cinevue) – Greta Gerwig („Zakochani w Rzymie”) w roli Frances Ha – niespełnionej tancerki, niepoprawnej optymistki, ujmującej neurotyczki. Nominowany do Oscara Noah Baumbach z lekkością twórców francuskiej Nowej Fali wprowadza widzów w świat nowojorskich artystów, którzy poszukują swojej drogi.

pokaz: 27 stycznia (niedziela) – 16:20

„Tylko kochankowie przeżyją” (2013), reż. Jim Jarmusch
Tilda Swinton i Tom Hiddleston w intymnej i klimatycznej historii napisanej i wyreżyserowanej przez mistrza współczesnego kina – Jima Jarmuscha. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.

pokaz: 27 stycznia (niedziela) – 18:00

„The Florida Project” (2017), reż. Sean Baker
Pełna niesamowitej energii, chwytająca za serce, zabawna i wzruszająca historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. Okrzyknięty przez krytykę najpiękniejszym filmem roku i uwielbiany przez widzów.

pokaz: 26 stycznia (sobota) – 14:15

„Przebaczenie krwi” (2011), reż. Joshua Marston
Film Joshuy Marstona, twórcy słynnego „Maria łaski pełna”. Nik i Rudina są rodzeństwem. On ma siedemnaście lat i jest w ostatniej klasie liceum, chce po szkole otworzyć kafejkę internetową. Ona, choć o dwa lata młodsza, już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków już wkrótce się zawali, a to wszystko przez staroświeckie prawo, które może doprowadzić do śmierci Nika.

pokaz: 27 stycznia (niedziela) – 14:15

„Złe wychowanie. Cameron Post.” (2017), reż. Desiree Akhavan
Adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Opowieść toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje się wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki, która odkrywa własny homoseksualizm.

Kiedy chłopak nakrywa Cameron w niedwuznacznej sytuacji z przyjaciółką, zostaje ona wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”. W obozie Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.

Bilety na pokazy kosztują 15 zł.

mecha1 Administrator