hotKsiążkirecenzja książka

Krew Wojowników. Książę – recenzja książki

Książę to drugi tom cyklu Krew Wojowników, w którym Łukasz Czeszumski, reporter i podróżnik kontynuuje historię Jarosława Burzyńskiego – polskiego rycerza, wygnańca. Po wielu niesamowitych perypetiach, które bohater przeżył po dokonaniu zemsty i ucieczce z Królestwa Polskiego, swoje drogi kieruje na półwysep apeniński, gdzie za wszelką cenę chce oddać się w służbę. Prowadzi go żądza chwały i pieniędzy.

Już początek tej opowieści pełen jest zaskakujących zwrotów. Burzyński bowiem zostaje wzięty do niewoli i do Italii przybywa jako więzień posądzony o szpiegostwo. Mimo że ostatecznie zostaje ułaskawiony, to początki jego życia w Rzymie do łatwych nie należą. Zanim uda mu się dostać na służbę, straci wiele pieniędzy na życie, wino i kobiety. W międzyczasie przez jego temperament  dojdzie do konfliktu między dwoma pomniejszymi władcami. Ostatecznie za sprawą przyjaciela z Królestwa Polskiego udaje mu się zaciągać do hiszpańskiego regimentu i robić t,o co potrafi najlepiej, czyli władać mieczem. Swoją odwagę przypieczętowuje służbą u tajemniczego kalabryjskiego księcia, który przewiduje dla Burzyńskiego ogromną rolę do odegrania.
Autor przedstawia wiele charakterystycznych elementów epoki. Najmocniej zarysowane zostają elementy wojskowe i batalistyczne. Opisy szwajcarskich najemników i hiszpańskich żołnierzy dają czytelnikowi spore wyobrażenie o tamtych czasach. Poznajemy systemy szkolenia, taktykę wojenną i ich codzienne życie.

Historia Jarosława Burzyńskiego, podobnie jak tom pierwszy, to pasmo wielkich przygód. Czytelnik mocno angażuje się w losy rycerza z Korony Polskiej i z zapartym tchem śledzi jego niecodzienne przygody w Italii wchodzącej w epokę Renesansu. Jest to świat całkiem odmienny od Średniowiecza, które wyznaczało ścieżki dla honorowego rycerza. Świat do którego trafia Burzyński, jest dla niego trudny do ogarnięcia. Zasady, które tu panują napawają go zdziwieniem. Księstwa włoskie są wyzwolone, a na ulicach miast panuje jednym słowem rozwiązłość. Mnóstwo tu również realistycznych opisów i postaci, intrygujących, a niekiedy przerażających.

Historia ukazana w drugim tomie Krwi Wojowników, znacząco różni się od tej przedstawionej w Uciekinierze. Nie ma tu już wszechobecnego mroku, który wpisany był w czasy średniowieczne. Renesansowa Italia nakreślona jest zabawą i rozpustą z karnawałem w tle. Poznajemy artystów, którzy tworzą swoje dzieła, przebiegłe kurtyzany, które wabią swoimi wdziękami i rozgrywają swoje gry, najważniejszą rolę odgrywają żołnierze, którzy – niekiedy nie do końca tego świadomi – są pionkami w rękach swoich władców. Świetna historia, która wciąga bez reszty.

Krew Wojowników. Książę
Autor: Łukasz Czeszumski
Wydanictwo: CL MEdia
Gatunek: powieść historyczna
Data wydania: 12 grudnia 2017

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.