Książkirecenzja książka

Mania Skłodowska. Jakub Skworz – recenzja

Jak zainteresować małego czytelnika biografią ważnego Polaka? Jak w prosty i przystępny sposób przybliżyć mu jego osobę, aby wzbudzić jego zachwyt, a nie znudzenie? Szczególnie, że rynek wydawniczy zalewany jest raczej biografiami poważnymi i przeznaczonymi dla osób dorosłych. Na przeciw temu wyszedł Jakub Skworz, który wraz z wydawnictwem Zysk i S-ka przygotował niesamowity cykl Wciągające Książki o Wielkich Polakach.

Na pierwszy rzut poszła historia młodego Adasia Mickiewicza, która wprowadziła czytelników do niesamowitego świata łączącego teraźniejszość z przeszłością. Teraz autor pragnie przybliżyć najmłodszym postać jednej z najwybitniejszych Polek. Mowa oczywiście o Marii Skłodowskiej Curie, która przyczyniła się do wielkich odkryć z dziedziny chemii. Obraz fascynującej uczonej kobiety przedstawiony zostaje przez pryzmat jej młodzieńczych lat i pozwala oprócz geniusza zobaczyć w niej człowieka z krwi i kości.
W poprzedniej części dwójka dzieciaków, Ola i Eryk, przebywając u swoich dziadków odkrywają bibliotekę z dosłownie wciągającymi książkami. Pierwszy raz przenieśli się do czasów młodości Mickiewicza. Od tamtych wydarzeń mija trochę czasu. Eryk musi wraz z rodzicami wyjechać do Paryża, a Ola ponownie trafia pod kuratelę dziadków. Wbrew zakazom postanawia sama wybrać się do Paryża. Korzysta jednak z całkiem innego sposobu. W gabinecie dziadka znajduje książkę z pewną kobietą na okładce. Gdy tylko jej dotyka przenosi się do innego świata, zaczynając fascynującą przygodę, której nie zapomni do końca życia.

Oczywiście nie jest to zwykła statyczna biografia. Całość ukazana jest w sposób zbeletryzowany. Ważne wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej ukazane są przez pryzmat jej dzieciństwa. Autor pokazuje jak ono wyglądało, przedstawiając naszą wielką uczoną jako małe uparte dziecko. Kto wie, czy to właśnie ten upór nie był fundamentem jej sukcesu. Poza tym młody czytelnik może poznać ówczesny świat – jego uroki i klimat. Wiele ciekawych informacji mogą dowiedzieć się również dorośli, dla których wspólna lektura z dziećmi będzie także niesamowitym doświadczeniem.

Mania Skłodowska to historia jedyna w swoim rodzaju na polskim rynku. Fascynująca i odkrywcza. Podróż po czasach, które już nie wrócą, ale które nadal wielu intrygują. Opowieść o kobiecie, która w niesprzyjających jej realiach, osiągnęła bardzo wiele i na zawsze zapisała się na kartach historii. Dzięki zaś powieści Jakuba Skworza możemy poznać czasy, które kształtowały jej charter i wpłynęły na jej przyszłość.

Mania Skłodowska
Autor: Jakub Skworz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura młodzieżowa
Data premiery: 29 listopada 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.