hotKsiążkirecenzja książka

Adaś Mickiewicz. Łobuz i Mistrz – recenzja książki

Czy są wśród was osoby lubiące czytać biografię znanych ludzi? Na pewno. W dzisiejszych czasach rynek wydawniczy jest zawalony różnego rodzaju publikacjami. Jedne ciekawe, inne niekoniecznie. Niestety obecnie nie wystarczy sypać suchymi faktami rodem z Wikipedii aby zagarnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Autorzy i wydawnictwa dwoją się i troją aby zaprezentować nowe spojrzenie na coś lub kogoś kto jest nam, współczesnym czytelnikom dobrze znany. 

Jedną z takich pozycji, która pozwala spojrzeć na znaną historię z całkiem innego punktu widzenia jest pierwszy tom nowego cyklu Wciągających Książek o Wielkich Polakach, czyli opowieści opartych na faktach ukazujących życie i losy wielu znanych postaci z historii Polski. Pierwszy tom zatytułowany Adaś Mickiewicz. Łobuz i Mistrz ukazuje losy naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.
Co jednak jest w tej historii wyjątkowego, szczególnie że Mickiewicz doczekał się tylu publikacji na swój temat, że ilość ta spokojnie mogła by przyćmić jego twórczość? Otóż historia w niej ukazana pozwala czytelnikowi spotkać bohatera w cztery oczy i poznać go w sytuacjach o których nawet najbardziej szczegółowe biografie milczą. Młodego Adasia poznajemy bowiem przy pomocy Oli i Eryka, którzy przenoszą się w sam środek jego losów za sprawą tajemniczej biblioteki swojego dziadka. Sekret polega na tym, że mogą zostać wciągnięci do każdej książki. Na początek postanawiają poznać małego Adasia i towarzyszyć mu w najważniejszych momentach jego życia. Ich wyobrażenie na temat jego osoby jest całkowicie inne, poznają go bowiem jako małego łobuza i towarzyszą mu w wielu niesamowitych, a niekiedy niebezpiecznych przygodach.

Nie jest to typowa biografia również dlatego, że autor przedstawił ją w formie zbeletryzowanej.  Tajemnicza i magiczna oprawa również nadaje dodatkowej pikanterii. Język tej historii jest lekki i przystępny, szczególnie dla młodszych odbiorców, dla których ta pozycja jest przeznaczona. Niemniej jednak starsi czytelnicy też spokojnie się w niej odnajdą, a najlepszą przyjemnością będzie na pewno wspólne czytanie z dziećmi.

Adaś Mickiewicz. Łobuz i Mistrz to wspaniała książka będąca swojego rodzaju podróżą po innych czasach, w których młodzi czytelnicy mogą odkrywać to, co kiedyś fascynowało i stanowiło swojego rodzaju pasję. Pierwszy tom jest zapowiedzią bardzo ciekawego cyklu.

Adaś Mickiewicz. Łobuz i Mistrz
Autor: Jakub Skworz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura młodzieżowa
Data wydania: 23 października 2017

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Widget not in any sidebars

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.