komiksrecenzja komiks

Head Lopper i Karmazynowa Wieża – recenzja komiksu

Wydawnictwo Non Stop Comics przedstawia drugi tom komiksu Head Lopper opowiadającego o brutalnych przygodach wojownika Norgala i towarzyszącej mu głowy wiedźmy Agathy. To gratka dla wszystkich miłośników klimatów fantasy, utrzymanych w krwawej i niepozbawionej humoru stylistyce.

Drugi tom przygód dekapitatora zaczyna się tam, gdzie skończyły się wydarzenia z Wyspy albo Plagi Bestii. Wraz z gadającą głową wiedźmy, plemienną wojowniczką i jej podopieczną, Norgal dociera do Karmazynowej Wieży. To obietnica wyzwania dla wszystkich, którzy tam wchodzą. A śmiałków jest wielu. Najlepszy z nich zasiądzie na tronie. Tyle że w wieży mieszka złoczyńca, błyskotliwie wykreowany przez MacLeana – to specyficzny antagonista, pokręcony, czyniący zło dla rozrywki. Sprawia on, że wkraczający do Wieży wojownicy sprzeciwiają się sobie nawzajem. Z poległych czyni sobie stwory dla ochrony,
Mamy więc do czynienia z zupełnie nowymi lokacjami służącymi do przestawienia zakręconej i nafaszerowanej akcją fabuły. Są też przedstawiciele nowej rasy, członkowie tak zwanego Liścia Fonga, którzy szczególnie wyczekują zmiany na tronie. Twórcy starają się zatem o to, żeby czytelnik nie narzekał na nudę. Scenariusz wymyka się schematom, MacLean stawia na nowe, wykorzystując różne konwencje.

Oczywiście największą zaletą komiksu jest akcja. To nie tylko prosta rąbanka, ale też wciągająca, dynamiczna a nawet trzymająca w napięciu fabuła, której te krwawe potyczki stanowią ozdobę, a nie są celem samym w sobie. W innych pozycjach NSC czuć nie raz, że historia jest jedynie pretekstem dla rozwałki, tu jest inaczej – to naprawdę kawał pomysłowego scenariusza fantasy.

Niewiele się zmienia jeśli chodzi o rysunki, na które troszkę narzekałem przy okazji recenzji pierwszego tomu. Za kolory odpowiada tym razem Jordie Bellaire. Jasna, kreskówkowa kolorystyka budzi kontrast wobec brutalnej i pełnej przemocy treści, a same rysunki są specyficzne. Po pierwszym tomie można już jednak do nich przywyknąć.

Podobnie jak w pierwszym tomie NSC oferuje nam też ciekawe dodatki. Znajdziemy tu szkice koncepcyjne, pozwalające prześledzić proces kształtowania się bohaterów, galerię okładek różnych autorów a nawet coś na wzór scenki po napisach. Tego typu ekstrasy to zawsze miły ukłon w stronę czytelnika. Nowe lokacje, nowe przygody i bohaterowie sprawią, że nie powinniście się nudzić. Druga odsłona losów Norgala i Agathy to wyborna rozrywka.

Head Lopper i Karmazynowa Wieża
Autor: Andrew MacLean
Rysunki: Andrew MacLean
Kolory: Jordie Bellaire
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 19 września 2018

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.