Książkirecenzja książka

Dzieci Szóstego Słońca – w co wierzy Meksyk

Meksyk to jeden z najbardziej fascynujących krajów świata. Ciężko jednoznacznie stwierdzić na czym polega jego fenomen, który sprawia, że przyciąga zainteresowanie ludzi z zewnątrz. Być może chodzi o jego historię, szczególnie tę przed-hiszpańską. A może to kwestia barwnego dziedzictwa kulturalnego. Wielu mogą intrygować powiązania z kartelami narkotykowymi. Jednak chyba najwięcej osób postrzega Meksyk przez pryzmat religii, a szczególnie ich zróżnicowania i różnego rodzaju powiązań między sobą, za którymi tak naprawdę ciężko trafić.

Próby omówienia wierzeń Meksyku podjęła się Ola Synowiec, absolwentka polonistyki oraz latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, która na co dzień obcuje z tamtejszą kulturą. Jej reportaż, który niedawno trafił na półki księgarń za sprawą wydawnictwa Czarne, skupia się właśnie wokół meksykańskiej religii, wierzeń i zabobonów.
Na początku swojej książki autorka stawia tezę, że mieszkańcy Meksyku od kilkuset lat związani z religią katolicką, coraz częściej się od niej odwracają. Na jej miejsce wchodzą inne światowe religie, ale nie tylko. Meksykanie wracają do swoich indiańskich korzeni, choć wielu nie ma z nimi nic wspólnego. Rozwija się tu ruch New Age, ale i kult Santa Muerte – Świętej Śmierci, która obecnie posiada około pięciu procent wyznawców. Działają tu lokalni czarownicy, którzy wychodzą z cienia a swoje usługi reklamują na facebooku. Na południu kraju Indianie idąc z duchem czasu w swoich rytuałach wykorzystują nawet Coca Colę.

Można powiedzieć, że mistycyzm jest dostrzegalny na każdym kroku. Czy aby na pewno? Czy to nie jest raczej tania komercja, która najmocniej zaakcentowana jest na straganach i targowiskach? Doprowadza to do wielu groteskowych sytuacji, kiedy wierzenia łączą się drugimi, a wszystko robione jest głównie dla turystów, choć sami Meksykanie też w to mocno wierzą. Prowadzi to do wielu paradoksów.

Dzieci Szóstego Słońca porusza ważny temat, ukazując nie tylko współczesne wierzenia kraju o bardzo długiej historii, ale również wpływ współczesnej popkultury na ich kształt. Niestety po lekturze rodzi się straszna refleksja, że wiara współczesnych Meksykan jest zaledwie powierzchowna. Oni sami są w stanie uwierzyć we wszytko, co przyniesie im choćby najmniejszą korzyść.

Dzieci Szóstego Słońca
W co wierzy Meksyk
Autorka: Ola Synowiec
Wydawnictwo: Czarne
Gatunek: reportaż, literatura faktu
Data wydania: 11 lipca 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.