Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Tańczące Martwe Dziewczynki. Graham Masterton – recenzja

Niedawno półki księgarń zasilił kolejny już, ósmy tom przygód Katie Maguire, Tańczące Martwe Dziewczynki. Bohaterkę powołał do życia jeden z najlepszych współczesnych pisarzy thrillerów i horrorów – Graham Masterton. Książka, podobnie jak poprzednie, ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros i ponownie serwuje nam nietypową kryminalną intrygę, która niesie za sobą krwawe żniwo.

W centrum Cork, w środku dnia, w lokalnym studiu tańca trzaska ogień. Siedemnaścioro tancerzy, obiecujące gwiazdy irlandzkiego folku, ginie w płomieniach. Ich młode życie przerwał tragiczny wypadek. Ale tam, gdzie inni widzą tragedię, Katie Maguire widzi morderstwo. To nie jest pierwszy pożar, który wybucha w Cork. W jednym z poprzednich przypadków ofiary były martwe przed wybuchem ognia. Kiedy Katie Maguire bada dziwny, obsesyjny świat konkurencyjnych irlandzkich zespołów ludowych, musi zmierzyć się z najbardziej mrożącym krew w żyłach mordercą.

Gdzie indziej na miejsce zabitego przywódcy gangu przybywa Davy Dorgan. Ma zamiar przejąć interesy swojego poprzednika, choć cele do których dąży są całkiem odmienne. Nowe podejście szybko daje o sobie znać, a jego powiązania z IRA i terroryzmem są bardzo silne. Szybko również zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy nowy szef gangu może mieć coś wspólnego z coraz częstszymi podpaleniami?
Twórczość Mastertona można odbierać na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze to sama intryga. Zaskakująca, nieprzewidywalna, choć zawierająca mnóstwo schematów, które autor wykorzystuje pisząc kolejną książkę. Z drugiej zaś strony Masterton do poprowadzenia zawartych wątków stosuje mnóstwo elementów, które mają nadać pikanterii jego historii. Najbardziej rzuca się tu w oczy przemoc, w dużej mierze jest to przemoc seksualna. Wręcz przenika ona całą historię. Gwałty, gwałty zbiorowe, seks w różnych odsłonach, to elementy, które nie tylko w tej powieści, ale w całej twórczości Mastertona się pojawiają.

Tańczące Martwe Dziewczynki to to dziwny i obsesyjny świat ludowych irlandzkich tańców okraszony makabrycznymi zbrodniami i śledztwem prowadzonym przez jedną z ciekawszych bohaterek kryminalnych. Poza tym intrygująca i niejednoznaczna fabuła przepełniona poczuciem zagrożenia i lęku, sprawia że ciężko się od niej oderwać.

Tańczące Martwe Dziewczynki
Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 19 września 2018

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.