Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Dziewczyna z Gór – recenzja

Dziewczyna z gór to kolejna powieść utalentowanej pisarki Małgorzaty Wardy. Autorka tym razem oddaje w ręce czytelników nietypową historię, w której nic nie jest takie na jakie wygląda. Jest to powieść o tajemnicach z przeszłości, porwaniu i powrocie do świata żywych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Bohaterką historii jest Nadia, która jako nastoletnia dziewczyna została porwana z przyczepy kempingowej stojącej przy mieszkaniu jej rodziców. Porywacz wywiózł Nadię w niedostępne pustkowie w górach, gdzie w otoczeniu rozległych lasów przetrzymywał ją w drewnianej chacie. Policyjne śledztwo nie przyniosło żadnych rozwiązań. Mijają lata, a wszyscy dawno stracili nadzieje na odnalezienie dziewczynki całej i zdrowej.

Pewnego dnia przypadkowy kierowca zatrzymuje się przy leśnej drodze. Kobieta, którą tam spotkał prosi go o pomoc. Szybko wychodzi na jaw, że jest to dorosła już porwana dziewczyna. Jej niespodziewane pojawienie się rodzi kolejne pytania, a na jaw zaczynają wychodzić tajemnice. Okazuje się, że nic nie było takie na jakie wyglądało, a sprawa sprzed lat ma drugie dno, które które zmieniło życie wielu osób.

Historię Nadii poznajemy z jej własnej opowieści, która przesiąknięta jest mnóstwem tajemnic i obietnic. Narratorka kreśli przed czytelnikiem życiorys porywacza, któremu w pewnym momencie zaczniemy nawet współczuć trudnego, nakreślonego traumą dzieciństwa. Wyraziści, niejednoznaczni bohaterowie to zresztą najmocniejsza strona tej historii.
Dziewczyna z gór to kolejna ciekawa pozycja w dorobku Małgorzaty Wardy. Autorka sprawnie operuje emocjami, miesza fabularne tropy i tworzy ciężki klimat, który potrafi wciągnąć bez reszty. Siłą powieścią są bohaterowie, na których ciążą znamiona przeszłości. Całość charakteryzuje się sporym dynamizmem, zwrotami akcji i nieprzewidywalnym zakończeniem.

Dziewczyna z Gór
Autorka: Małgorzata Warda
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: literatura współczesna
Data wydania: 2 października 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.