hotKsiążkirecenzja książka

Za Horyzont. Polaków Latynoamerykańskie Przygody – recenzja przedpremierowa

Polacy na przestrzeni lat emigrowali w różne rejony świata, tworząc nie tylko mniejsze lub większe skupiska, ale nawet całe osady. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów była oczywiście Ameryka Północna. Łatwo jednak można ten pogląd zweryfikować. Okazuje się bowiem, że również popularnym kierunkiem emigracji była Ameryka Południowa, tyle że o wiele mniej się o niej współcześnie mówi.

Ten stan rzeczy postanowił zmienić Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej i były wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ. W swojej najnowszej książce, Za Horyzont. Polaków Latynoamerykańskie Przygody, przedstawia bardzo mało znaną historię Polonii w Ameryce Łacińskiej. Ukazuje w niej nie tylko losy najsławniejszych Polaków, ale również genezę emigracji i życie potomków uciekinierów w poszczególnych krajach na przestrzeni wielu lat i różnych przemian.
Autor skupia się na sześciu krajach, gdzie polska Polonia jest największa. Opowieść zaczyna od Chile i losów Ignacego Domeyko. Uczony ten miał ogromny wpływ na rozwój tego państwa i do dzisiaj uznawany jest za jedną z najważniejszych osób w Chile. Paradoksalnie bardziej rozpoznawalny jest na świecie niż w samej Polsce. Następnie wędrujemy do Brazylii, gdzie możemy zapoznać się z Chłopską Odyseją ludzi z Galicji. Autor szczegółowo opisuje jak wabiono bidnych chłopów do porzucenia swoich rodzinnych stron i wędrówki na „koniec świata”. Następnie burzliwe losy pierwszych osadników, którzy wbrew temu co im obiecywano tak łatwo nie mieli.

Wiele ciekawego autor ma również do powiedzenia na temat Argentyny, gdzie swoje miejsce znaleźli żołnierze Andersa. Nie byli jednak odosobnionym przypadkiem, bo wcześniej tyle że do  Haiti uciekali Legioniści. Wielu Polaków swoje miejsce znalazło również w Meksyku, a wśród nich najsławniejszym był Sławomir Mrożek. Wiele miejsca autor poświęca również Andrzejowi Bobkowskiemu, znanemu polskiemu pisarzowi, który wraz z żoną osiedlił się w Gwatemali. Założył tam mały warsztat modelarski, który szybko stał się wielkim klubem biorącym udział w światowych zawodach modelarskich.

Za Horyzont to pozycja fascynująca, która nie tylko, co oczywiście najważniejsze, przedstawia losy wielu sławnych Polaków w Ameryce Łacińskiej, ale również prezentuje życie ich potomków i współczesnej Polonii w tych krajach. Autor wędruje miejscami, gdzie Polacy odcisnęli swoje piętno i rozmawia z wieloma osobami, przedstawiając ich punkt widzenia i życie w danym kraju czy społeczności na tle burzliwych przemian oraz ich wpływu nie tylko na rodowitych mieszkańców, ale również na emigrantów.

Za Horyzont. Polaków Latynoamerykańskie Przygody
Autor: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura współczesna, literatura faktu
Data wydania: 16 lipca 2018

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.