Odrodzenie Tom 3. Odległe Miejsce – recenzja

Tematyka żywych trupów na dobre rozgościła się we współczesnej popkulturze. Temat przerabiany na wszystkie możliwe sposoby, eksploatowany jest do granic możliwości. Okazuje się jednak, że w tej kwestii wiele do powiedzenia mieli scenarzysta Tim Seeley i rysownik Mike Norton, którzy zabierają nas do małego miasteczka w USA, gdzie zmarli zaczynają wracać do życia. Tworzą niesztampową historię, w której motyw powrotu do życia staje się nie tylko wątkiem głównym, ale również sposobem na ukazanie wielu problemów, które dotykają każde społeczeństwo.

Komiks ukazał się, podobnie jak dwa poprzednie tomy, nakładem wydawnictwa Non Stop Comics. Tom trzeci, który niedawno zasilił półki księgarń, kontynuuje wątki już rozpoczęte, ale wprowadza do fabuły również inne elementy. Nie tylko zaczynają padać pytania o genezę zjawiska, ale twórcy zaczynają uchylać rąbka tajemnicy. Oczywiście robią to w sposób bardzo enigmatyczny, przez co rodzą się kolejne pytania, a odpowiedzi tak naprawdę niema.

Kontynuowany jest również wątek Dany Cypress, córki miejscowego szeryfa. Wyznaczona została do prowadzenia śledztw w sprawach kryminalnych związanych z Odrodzonymi. Nieoficjalnie zajmuje się sprawą śmierci swojej siostry, która wróciła do życia z rzece i z blizną na czole. Poza Daną nikt nie wie, że Marta jest Odrodzoną, ona wykorzystuje swój „dar”, by również pomagać innym. W międzyczasie zapada decyzja, aby okolicznym farmerom zarekwirować wszelkie zwierzęta, bo mogą być przyczyną powstałej epidemii. Oczywiście niektórym bardzo się to nie podoba i postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Dochodzi więc do kilku wypadków.

Stylistyka trzeciego tomu utrzymana jest w takiej samej konwencji, jak tomy poprzednie. Najmocniej zarysowany jest surowy klimat, którym epatuje prawie każdy kadr, a panująca surowa zima tylko go pogłębia. Same wydarzenia również do przyjemnych nie należą, a niekiedy mrożą krew w żyłach. W kadrach szczegółowo uchwycony został pierwszy plan, czyli głównie postacie. Tło zazwyczaj jest lekko rozmyte, często tylko delikatnie zarysowane, chyba że ma to znaczenie dla bieżącej akcji, wtedy czytelnik może dostrzec więcej szczegółów.

Odrodzenie to rewelacyjna historia z nietuzinkowym podejściem do, można zaryzykować stwierdzenie, wyeksploatowanego wątku. Twórcy mają pomysł i konsekwentnie go realizują, niestety kosztem czytelników, którzy z niecierpliwością czekają na odkrycie tajemnicy Odrodzenia.

Odrodzenie: Odległe Miejsce
Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: czerwiec 2018

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.