hotkomiksrecenzja komiks

Paper Girls 3 – recenzja

W trzecim tomie Paper Girls, komiksowym przeboju Briana K. Vaughana, nasze bohaterki w dalszym ciągu błądzą gdzieś w meandrach czasu. Na szczęście Erin, Mac i Tiffany odnajdują wreszcie swoją zaginioną przyjaciółkę KJ. Teraz wszystkie cztery muszą trafić do swojego czasu – roku 1988. Problem w tym, że znalazły się w bardzo nieprzychylnym miejscu, zamieszkanym przez gigantyczne stwory i dzikie plemię. Tu na każdym kroku będą czyhać na nie niebezpieczeństwa.

Z perspektywy trzech części, można już powiedzieć, że jedną z największych zalet serii Vaughana jest fakt, że każda odsłona rozgrywa się w innych realiach czasowych. To daje twórcom, szczególnie też rysownikom, spore pole do popisu. Mieliśmy lata 80., które najmocniej przypominały klimatem serial Stranger Things, do którego Paper Girls są nieustannie porównywane, mieliśmy czasy współczesne czytelnikowi, a teraz otrzymujemy wizję zamierzchłej przeszłości. W każdych z tych warunków twórcy odnajdują się ze sporym wyczuciem.
Paper Girls to także cudna popkulturowa zabawa, wypchana po brzegi odniesieniami do innych dzieł. Trzeci tom przypomina klasyczne kino przygody. Zeszyty nastawione są wyraźnie na akcję, fabuła po prostu rzuca kolejne kłody pod nogi dziewcząt, muszą się one mierzyć z kolejnymi niebezpieczeństwami. Ale te 12-latki to nie biedne, zagubione istotki, tylko nastolatki-twardzielki, które mimo zbłądzenia w czasie, nie zamierzają oddać skóry łatwo.

Jak zawsze oprócz czystej zabawy, Vaughan oferuje więcej – tu chociażby porusza wątek macierzyństwa i oddania drugiej osobie. Nade wszystko to jednak historia o kobiecej przyjaźni i dojrzewaniu.

Trzeci tom za mną i nadal nie mam pojęcia, o co właściwie chodzi w tym komiksie i w jakim ostatecznie kierunku podąży jego fabuła. Tym razem spodziewałem się więcej wyjaśnień, tymczasem Vaughan stawia w zasadzie kolejne pytania. Nadal jednak czuję się mocno zaintrygowany, bo to fascynująca i trzymająca w napięciu przygoda. Od lektury nie sposób się oderwać i niemal natychmiast chciałoby się odkrywać kolejne karty historii. Na kolejny tom czekam z niecierpliwością. Ale mam nadzieję, że „czwórka” zaczynie przynosić jakieś odpowiedzi.

Paper Girls 3
Autor: Brian K. Vaughan
Rysunki: Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Gtunek: Science-fiction
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 25 kwietnia 2018

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.