Książkirecenzja książka

Antoni Ferdynand Ossendowski. Wędrówka w Świat

Fani twórczości Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego w ostatnim czasie mogą być bardzo zadowoleni. Wydawnictwo Zysk i S-ka w bardzo krótkim czasie wznawia kolejny już reportaż jednego z najsłynniejszych polskich odkrywców. Wszystko to w ramach rewelacyjnego cyklu Podróże Retro, w którym ukazywały się do tej pory najlepsze reportaże i powieści podróżnicze sprzed kilkudziesięciu, czy kilkuset lat.

Kolejny reportaż Ossendowskiego to Wędrówka w Świat, czyli opowieść o morskich wyprawach do odległych krain. Autor ukazuje osobę Wojtka, młodego chłopaka, który po śmierci ojca rybaka zaciąga się na statek handlowy Fennię. Chłopak, który nie miał żadnych środków do życia, ani żadnego doświadczenia w pracy postanawia rzucić wyzwanie losowi. Doświadczenie jakie zdobywa podczas rejsu zmieniają postrzeganie przez niego świata i pozwalają mu zrozumieć samego siebie.

Oczywiście sam rejs jest tylko pretekstem. Autor skupia się na miejscach, w które Fennia wraz załogą dociera. Przed Wojtkiem cały świat stoi otworem. Zwiedza różne kontynenty, poznaje rodowitych mieszkańców różnych miejsc, ich obyczaje, religie i kultury. W Afryce na własne oczy widzi nosorożce pasące się na równinach. Na Cejlonie zrywa liście herbaty, a w Chinach ogląda pływające pola ryżu. To tylko niektóre miejsca, do jakich dotarł i które zobaczył na własne oczy. Przy okazji poznał wielu niesamowitych ludzi i wiernych przyjaciół.
Wędrówka w Świat to krótka opowieść ale skoncentrowana na konkretnych elementach. Przede wszystkim mocno zarysowany jest w niej czas przedstawionych wydarzeń. Okres dwudziestolecia międzywojennego i czasy kolonializmu są fascynujące, ale nie brak w nich mroczniejszych kart, jak rasizm czy niewolnictwo. Jeżeli do tego wszystkiego dorzucimy egzotykę odległych w tamtych czasach wysp i niebezpieczeństwo związane z tego typu wyprawami to sukces opowieści murowany.

Wędrówka w Świat
Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu
Data Wydania: maj 2018

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.