hotKsiążkirecenzja książka

Jaume Cabre. Podróż Zimowa – recenzja

Jaume Cabre od lat uznawany jest za jednego z najwybitniejszych katalońskich pisarzy. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań i scenariuszy. Do jego najsłynniejszych powieści należy Wyznaję. Zanim jednak ujrzała ona światło dzienne, autor stworzył wielowątkową fabułę – Podróż Zimowa. Jest to zarazem zbiór opowiadań, który tworzy wspólną całość i prezentuje pewne prawdy, które otaczają zwykłych ludzi. Obecnie na naszym rynku wydawniczym ukazała się za sprawą wydawnictwa Marginesy.

Zawarte w tym zbiorze opowiadania na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Każda z historii ma swoich bohaterów i wydarzenia. Poznajemy płatnego mordercę, którego ściga inny morderca. Bohaterem kolejnego jest pianista, który w czasie swoich koncertów widzi Franza Schuberta. Nie mający kontaktu z córką więzień od wielu lat planuje ucieczkę, gdy dowiaduje się, że córka przez cały ten czas pisała do  niego listy, których nie otrzymywał rezygnuje z ryzykownego planu. Jedno z opowiadań prowadzi nas nawet do Łodzi, gdzie szlifierz diamentów z Amsterdamu próbuje wkraść się w łaski tutejszego jubilera.
Wszystkich opowiadań jest czternaście. Różnią się one między sobą, ale wspólnym wątkiem jest muzyka, która wybrzmiewa ze wszystkich. Istotą są też problemy, które nawiedzają każdego człowieka i nie omijają również bohaterów. Pojawiają się w ich życiu w najmniej spodziewanych momentach i przewracają niekiedy ich ustatkowany tryb do góry nogami. Prawie każdemu z nich brakuje doskonałości, ale autor za wszelką cenę chce ukazać w nich choć odrobinę dobra, a robi to często w sposób poważny, a niekiedy przepełniony humorem.

Opowiadania są bardzo różne i na pewno każdy z czytelników będzie je oceniał przez swój punkt widzenia i każdy na pewno doceni inne. Duże wrażenie jednak robi opowiadanie zatytułowane Szczęście Na Wyciągnięcie Ręki. Opowiada historię ojca, który przetrwał długoletnie więzienie bez najmniejszej informacji od swojej jedynej córki. Jego egzystencję prześladują ciężkie myśli o braku zainteresowania ze strony dziecka. Jego zmartwienia prowadzą go do zaplanowania misternego planu ucieczki w celu ponownego ujrzenia córki. Po wielu latach różnych trudów i niepowodzeń, nareszcie nadszedł dzień ucieczki. W tym momencie następuje dramatyczny zwrot akcji, po którym bohater postanawia pozostać w więzieniu. To jednak nie smutek, a radość staje się przyczyną zmiany frontu. Najważniejszym elementem jest jednak sposób w jaki historia się rozwija. Ukazane retrospekcje tylko uwypuklają dramat i emocje, które szarpia tym człowiekiem. Cały obraz jest bardzo realistyczny i niewiarygodnie prawdziwy.

Każde z opowiadań ma w sobie mnóstwo realizmu. Każde wywołuje pewne oczekiwania, w pewien sposób zniekształcone, ale pozbawione sztuczek mających na celu budo waniesztucznych emocji. Większość aż kipi od naturalności, jest bolesna, ironiczna i trochę zabawna – w tym tkwi siła Podróży Zimowej.

Podróż Zimowa
Autor: Jaume Cabre
Tłumaczenie: Anna Sawicka
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek: literatura piękna
Data wydania: 9 maja 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.