Zew nicości. Maxime Chattam – recenzja

Maxime Chattam to francuski pisarz oraz absolwent kryminologii. Specjalizuje się w sensacjach oraz kryminałach. Jego seria z Ludivine Vancker odniosła spory sukces nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Przed nami trzecia już część popularnego cyklu – Zew nicości

Ludivine Vancker, porucznik francuskiej żandarmerii, dochodzi do siebie po urazie, jakiego uznała podczas poprzedniego śledztwa i jednocześnie prowadzi dochodzenie w sprawie niepozostawiającego po sobie żadnych śladów mordercy. Zbrodnie przypominają jednocześnie działania seryjnego zabójcy oraz islamskiego terrorysty. 
Maxime Chattam zaserwował swoim czytelnikom intrygujący thriller i zgrabnie połączył go z bardzo chodliwym obecnie tematem islamskiego terroryzmu. Przypuszczalnie obrany motyw mocniej uderzy we Francuzów niż Polaków, niemniej warto przyznać, iż Zew nicości to pozycja, którą fani cyklu na pewno docenią. Autor jako znany już wielbiciel opisów, zgrabnie wizualizuje swoim czytelnikom zagadnienia terroryzmu, przytacza też fakty oraz nie boi się przemycać swoich opinii. Nie jest to więc mechaniczna sensacja z gatunku “trup-dochodzenie-rozwiązanie”.  

Chattam stawia przed nami problematykę moralności, a w zasadzie wahania z jakimi się mierzy główna bohaterka. W książce wiele jest też elementów politycznych. Pisarz porusza też zagadnienia takie jak tajemnica państwowa oraz bezpieczeństwo wewnętrzne kraju. Nasyca on swoją opowieść tak wieloma komponentami, iż nie sposób czytać ją szybko i zachłannie, jak to często bywa z powieściami tego typu – refleksje i uczucia jakie wzbudza Zew mocno działają na czytelnika i jego postrzeganie przedstawionych problemów. 

Mimo mnogości opisów i przemyśleń, thriller sam w sobie jest dynamiczny i dość dosadny, a świadczy o tym chociażby naturalizm z jakim autor niektóre rzeczy przedstawia; jest to prawdziwa gratka dla wielbicieli latających wszędzie “flaków”. Mroczny klimat, którym emanuje książka na pewno przypadnie do gustu amatorom gatunku. Szukając czegoś mocnego i trzymającego w napięciu polecam sięgnięcie po tę pozycję. 

Zew nicości
Autor: Maxime Chattam
Tłumaczenie: Elżbieta Janota
Gatunek: Thriller
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data premiery: 19 czerwca 2019

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.