Książkirecenzja książka

Pułapka Czasu. Madeleine L’engle – recenzja

Powieść Pułapka Czasu ujrzała światło dzienne w 1962 roku, a rok później autorka nagrodzona została Newbery Medal. Na polskim rynku wydawniczym zadebiutowała znacznie później, bo w 1998 roku. Obecnie za sprawą Wydawnictwa MAG ponownie możemy nabyć pierwszy tom cyklu Kwintet Czasu i zatopić się w fantastycznej historii o wielkiej przyjaźni oraz walce ciemności i światła.

Z założenia Madeleine L’engle oddaje w nasze ręce powieść młodzieżową. Jednak również dorosły czytelnik znajdzie w niej wiele dla siebie. Młoda bohaterka na pewno przyciągnie do lektury swoich rówieśników, ale autorka serwuje w tej historii nie tylko fantastykę, lecz również wiele wątków naukowych, głównie tych związanych z podróżami w czasie. Z jednej strony może dziwić, że w książce dla młodych poruszane są takie zagadnienia, a z drugiej strony można założyć, że autorka szanuje inteligencję młodych ludzi. A może dzieciom podoba się historia, a nie zastanawiają się nad aspektami technicznymi?
Mocną stroną tej opowieści jest Meg – główna bohaterka. Jej osobowość jest złożona i wieloaspektowa, co szczególnie w literaturze dla młodzieży jest rzadko spotykane. Często czytając wciągającą historię zastanawiamy się jak pomóc bohaterom, lub negujemy ich decyzje myśląc, że można by to było zrobić lepiej. W tym przypadku to czytelnik uczy się od bohaterki. Jest ona swojego rodzaju wzorcem, także dla współczesnej młodzieży.

Mocno zaakcentowany zostaje tu również konflikt dobra ze złem ukazany z chrześcijańskiego punktu widzenia. Nie ma tu żadnego rozmycia. Zło jest złem i jest bardzo przerażające. Przejawia się w lękach i konformizmie ludzi, którzy stają mu na drodze. 

Pułapka Czasu to powieść, która mimo swoich lat nic nie traci na przekazie i nadal niesie ze sobą wartości, które powinny być wzorem do naśladowania dla młodych ludzi. Książka ta otwiera umysł na nowe idee, ale zarazem na swój sposób jest wierna tradycyjnym wartościom. Z miejsca porywa również czytelnika do swojego fantastycznego, barwnego i epickiego świata.

Pułapka Czasu
Autorka: Madeleine L’engle
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: science fiction, literatura młodzieżowa
Data wydania: 28 lutego 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MAG

 

http://www.mag.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.