Rick Remender „Głębia. Tom 2: Zanim spali nas świt”

Wydawnictwo Non Stop Comics kontynuuje przygodę z komiksem Ricka RemenderaGłębia, w którym autor przedstawił nihilistyczną wizję umierającego świata. W dalekiej przyszłości ludzkość skryła się przed śmiertelnym działaniem Słońca w głębi oceanów. Niebawem życie człowieka ma dobiec końca z powodu braku powietrza. Bohaterka cyklu, dramatycznie poraniona przez życie Stel Caine, mimo utraty męża i dzieci szukała sposobu na przetrwanie ludzkości.

W drugim tomie tej posępnej opowieści bohaterka, po dramatycznych wydarzeniach z finału pierwszej części, będzie musiała wyruszyć w podróż na powierzchnię Ziemi w poszukiwaniu sondy, która mogłaby wskazać inny możliwy do zamieszkania świat dla ludzkości. Ministerstwo Myśli nie będzie jednak mogło do tego dopuścić.

Wydaje mi się, że drugi tom Głębi cierpi na tę samą przypadłość, co poprzednik – jest zbyt dosłowny, dialogi bywają mało naturalne, a historia infantylizowana. Przy próbie ukazania umierającego świata, gdzie nadzieja zdaje się być towarem luksusowym, warto byłoby nie przypominać czytelnikowi o tym w co drugiej wypowiedzi, a więcej działać obrazem, który przecież odgrywa tu olbrzymią rolę. Fabularnie to trochę taki ciężki i mętny jak dno oceanu filozoficzny wykład.

Znów trzeba pochwalić kapitalne rysunki Tocchiniego. To właśnie one przydają tej historii mroku i – należy do napisać – potrafią nawet odwracać uwagę od fabuły. Niekiedy trudno wręcz się od nich oderwać. Poprzez swój rozmyty, niewyraźny charakter i za pomocą różnych palet barw, potrafią mówić więcej niż dialogi.

Dalsze losy Stel Caine w Głębi 2 Ricka Remendera powinny przypaść do gustu wszystkim tym, którym spodobał się pierwszy tom. Znów dużo się tu dzieje, a widmo zagłady ludzkości jaśnieje coraz mocniej, sprawiając że każdy kadr to zarazem sekunda bliżej do unicestwienia. Niemniej jeśli fabularnie dzieło Remendera potrafiło was irytować, to nie spodziewajcie się poprawy. Historia nadal jest płytka, rozważania egzystencjalne wykładane łopatologicznie a dialogi nienaturalne. Znów lepiej się na to patrzy, niż czyta, bo rysunki Tocchiniego to prawdziwe dzieło sztuki.

Głębia. Tom 2: Zanim spali nas świt
Autor: Rick Remender
Rysunki: Greg Tocchini, Dave McCaig
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 24 stycznia 2018

 

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.