komiksrecenzja komiks

11 Września 2001. Dzień, w którym Runął Świat – recenzja komiksu

11 Września 2001. Dzień, w którym runął świat to album, który wydany został w 20 rocznicę zamachów na World Trade Center w Stanach Zjednoczonych. Twórcami są Baptiste Bouthier i Héloise Chochois, którzy ukazują jedną z największych tragedii współczesnego świata i konsekwencji, które wywołała. Album ten ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Historia ukazana jest oczami Francuzki Jiliette, która współcześnie odwiedzając Nowy Jork, przypomina sobie ówczesne wydarzenia, które obserwowała z relacji telewizyjnych jako nastolatka. Jej wspomnienia są tutaj punktem wyjścia do ukazania tamtej tragedii. Bohaterka jest również na swój sposób postacią symboliczną i uniwersalną, gdyż na jej miejscu może znaleźć się wielu ludzi z całego świata, który w tamtym czasie wchodzili w wiek dojrzewania. Obserwując te tragiczne wydarzenia, wiedzieli że stało się coś strasznego, jednak nie do końca zdawali sobie sprawy ze skali tragedii.

Teraz, dwadzieścia lat po tamtych wydarzeniach (szczególnie mając na uwadze wycofanie wojsk USA z Afganistanu oraz jego sposób) widzimy, że to co się stało w czasie zamachów i długo po nich, odcisnęło się wielkim piętnem na całym świecie. To twórcy tego albumu również zaprezentowali. Mowa oczywiście o wojnie w Afganistanie i Iraku, kolejnych zamachach między innymi w Madrycie i Londynie i oczywiście zmianach w prawodawstwie USA, które pozwoliło na dużo większą inwigilację swoich obywateli.

Oczywiście tragedii, która się wydarzyła nie sposób jest w żaden sposób opisać ani narysować

Osoby, które urodziły się po tamtych wydarzeniach nie do końca są w stanie pewne rzeczy zrozumieć. Jednak my wszyscy, którzy nie uczestniczyliśmy w tym bezpośrednio, ale obserwowaliśmy to tylko na ekranach telewizorów, na zawsze będziemy mieli obraz wbijających się w budynki samolotów i walących się WTC.

Twórcy starali się oddać tą tragedię w jak najbardziej emocjonalny sposób. W pewnym stopniu na pewno się im to udało. Emocje wylewają się niemal z każdej strony. Istotne jest również ukazanie krótko- i dalekosiężnych konsekwencji. Twórcy przedstawiają fakty, z którymi nie można się nie zgadać, jednak z ich subiektywną oceną przez autora można na wielu etapach polemizować.

11 Września 2001. Dzień w którym runął świat to album mający na celu ukazanie tragedii, która wydarzyła się 20 lat temu, na oczach niemal całego świata zgromadzonego przed telewizorami. Wydarzenia te stały się bezpośrednią przyczyną śmierci prawie trzech tysięcy ludzi oraz w perspektywie czasu kolejnych tysięcy. Tragedia ta na pewno odmieniła współczesny świat i temu nikt nie zaprzeczy. Twórcy jednak nie do końca poradzili sobie z ukazaniem tych zmian. Postawili głównie na warstwę emocjonalną i to im się udało. Jednak, żeby zrozumieć długofalowe konsekwencje tamtych wydarzeń nie wystarczy narysować komiks i subiektywnie pokazać swój punkt widzenia. To co stało się na przestrzeni tych dwudziestu lat jest o wiele bardziej skomplikowane.

11 września 2001. Dzień, w którym runął świat
Twórcy: Baptiste Bouthier, Héloise Chochois
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 8 września 2021

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.