komiksrecenzja komiks

Binio Bill. Rio Klawo – recenzja

Binio Bill to słynny kowboj stworzony przez polskiego rysownika Jerzego Wróblewskiego. Bohater ten pierwszy raz pojawił się w dodatku do Świata Młodych, na łamach którego występował potem przez długie lata. Obecnie za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu możemy zakupić nowe, odrestaurowane przygody Zbigniewa Bileckiego zebrane w jedną całość.

Drugi tom właśnie niedawno ukazał się na rynku wydawniczym i zawiera w sobie trzy historie. Rio Klawo (z 1980 roku), Na szlaku bezprawia (z 1980 i 1988 roku) oraz Binio Bill kontra trojaczki Benneta (z 1982 i 1988 roku). Nieustraszony Binio przybywa do miasta Rio Klawo, gdzie zatrudniony zostaje jako miejscowy szeryf. Po kilku perypetiach udaje mu się zaprowadzić w mieście porządek. Na tym jednak nie kończą się jego przygody. Wyrusza on bowiem do Dakoty, gdzie ma pochwycić Jane Klamotę, nieuchwytną kobietę rabująca banki. W trzeciej historii powraca do Rio Klawo, gdzie wybucha gorączka złota, a co za tym idzie przestępcy stają się coraz bardziej zuchwali. Szeryf będzie więc miał mnóstwo roboty aby zaprowadzić porządek.
Binio Bill to opowieść zarówno dla małych jaki dorosłych. Szczególny sentyment może wzbudzać w osobach, które śledziły jego przygody przeszło trzydzieści lat temu. Miło jest ponownie spotkać się bohaterem, który był gwarantem mnóstwa niesamowitych przygód okraszonych mnóstwem humoru. Plusem tych opowieści jest również dobry przykład, który główny bohater prezentuje. Nie pija alkoholu i zawsze cechują go pozytywne postawy. Nie jest to jednak ukazane w sposób moralizatorski, ale za sprawą dobrej zabawy i niesamowitego, lekkiego humoru

Od strony wizualnej też całość jest dopracowana. Widać pracę włożoną w odrestaurowanie starych kart. Obróbka polegała głównie na ponownym odnowieniu kreski, ale również na pogłębieniu palety barw. Kolory są wyraziste i intensywne, co oczywiście przekłada się na odbiór całości, a kreskówkowy charakter sprawia, że równie dobrze nadaje się dla najmłodszych.

Bini Bill. Rio Klawo to mnóstwo niesamowitych przygód, charakteryzujących się humorem i dynamiczną akcją. Rozrywka dla dużych i małych, zarówno dla tych którzy Billa nie znają, jak i tych, którzy na komiksach Wróblewskiego dorastali.

Binio Bill: Rio Klawo
Autor: Jerzy Wróblewski
Gatunek: komiks
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data premiery: 2018

 

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.