hotKsiążkirecenzja książka

Dennis Lehane. Pokochać noc – recenzja powieści

Dennis Lehane to jeden z najlepszych współczesnych amerykańskich pisarzy. Wokół jego twórczości często nie sposób przejść obojętnie. Udowodnił to chociażby finałem Rzeki Tajemnic, czy Gdzie jesteś, Amando?. Na jego historie czeka się z niecierpliwością, a teraz właśnie dostajemy jego najnowszą powieść, Pokochać noc, która to na naszym rynku wydawniczym ukazała się za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Bohaterką jest Rachel Childs Delacroix, była dziennikarka telewizyjna. Obecnie jest żoną Briana Delacroixa, dziedzica ogromnej fortuny. Wszyscy wokół zazdroszczą jej takiego życia. Mało kto jednak wie, że jej przeszłość wcale nie była usłana różami. Dzieciństwo spędziła bez ojca, z apodyktyczną matką. Jej pierwsze małżeństwo nie przetrwało próby czasu, a jej wymarzona praca została zaprzepaszczona przez jej załamanie nerwowe. Wydawać by się mogło, że znalazła się na samym dnie, a jej wewnętrzne fobie i strach przed światem całkowicie ją pogrążyły. Jej życie się odmienia, gdy związuje się z Brianem. Biorą ślub i wiodą całkiem normalne życie. Do czasu, gdy Rachel pewnego dnia zauważa na ulicy kogoś, nie powinna była spotkać. Wtedy jej życie ponownie się odmienia.
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to pewna znacząca odmiana w stosunku do innych powieści autora. Lehane pierwszy raz głównym bohaterem swojej historii czyni kobietę. Oczywiście kobiety miały znaczące role w każdej jego historii, jak choćby Angela Gennaro, z cyklu detektywistycznego, ale nigdy nie były to pierwszoplanowe postacie. Teraz jest całkiem inaczej. Od samego początku buduje on historię opartą na jej życiu. Misternie wprowadza nas w jej trudną hustorię od czasów dzieciństwa, aż do bieżących wydarzeń. W rewelacyjny sposób ukazuje jej skomplikowaną osobowość, która zaskakuje czytelnika na każdym kroku. Ukazuje jej lęki, szaleństwo, ale również prezentuje jej odwagę i parcie do przodu wbrew wszelkim przeciwnościom. Portret Rachel, który wyłania się z kart tej powieści jest wręcz doskonały. Jest to chyba najlepszy element tej książki, lepszy od samej intrygi. Pod tym względem Lehane stworzył prawdziwy majstersztyk.

Niestety gorzej jest z samym napięciem i tajemnicą. Brakuje tu trochę zaskoczenia. Autor postawił  bardziej na samą historię i jej budowę z nakreśleniem skomplikowanych i niejednoznacznych postaci oraz ich wspólnych relacji, niż na samą kryminalną intrygę. Tempo akcji jest bardzo powolne, ale mimo wszystko powieść wciąga i oczarowuje. Zmusza nas do refleksji i zastanowienia nad pewnymi decyzjami, przed którymi stanęli bohaterowie. Mnóstwo jest tu emocji, które wręcz wylewają się z kart tej powieści. Związane jest to jednak bardziej z samym życiem bohaterki i jej losami, niż z decyzjami podejmowanymi przez bohaterów. Autor stawia też przed nami pytanie. Czy lepsze jest dostanie życie w kłamstwie, czy brutalna prawda?

Pokochać noc to opowieść, która zmusi do refleksji i na swój sposób zaskoczy czytelnika. Niestety do genialnej Rzeki Tajemnic brakuje jej sporo. Lehane to autor, którego można brać w ciemno i jego miłośnicy na pewno się nie zawiodą. Mimo że brakuje tu pełnych napięcia zwrotów i pędzącej akcji, a także klimatu tajemnicy, to wiele rekompensuje historia stojąca psychologiczną rozgrywką, niejednoznacznymi, realistycznie nakreślonymi bohaterami i intrygującą fabułą.

Pokochać Noc
Autor: Dennis Lehane
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: thriller psychologiczny
Data premiery: 6 lutego 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.