Kazimierz Dopierała. Księga Papieży – recenzja

Księga Papieży to napisane z ogromnym rozmachem dzieje papiestwa i Kościoła Katolickiego, autorstwa znanego profesora historii, Kazimierza Dopierały. Publikacja pierwotnie wydana w 1996 roku, ponownie trafia na rynek wydawniczy. Nowe wydanie uzupełnione zostało historią dwóch ostatnich papieży, a także dodatkowymi informacjami o innych. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

To obszerne kompendium ukazuje dzieje papiestwa na przełomie dwóch tysiącleci od świętego Piotra do obecnego – Franciszka. Ukazując głowy Kościoła Katolickiego, autor automatycznie ukazuje historię chrześcijaństwa, zarówno zachodniego, tego związanego z KK, jak i wschodniego. Autor nie tylko przybliża biogramy poszczególnych papieży, ale pozwala współczesnym czytelnikom zrozumieć jaką rolę odegrali w swoich czasach, ale również jaki wpływ mieli na przyszłość, a nawet na naszą współczesność.

Oczywiście okres dwóch tysięcy lat przyniósł w dziejach chrześcijaństwa wielu papieży, którzy różnili się prawie wszystkim. Na kartach pojawiają się papieże prawdziwi, jak i tak zwani antypapieże, czyli powołani na tron Piotrowy nieprawnie. Autor nie boi się pisać prawdy, choć rzadko polemizuje z nieprawdą, jak choćby w przypadku Piusa XII, który przez swoich przeciwników oskarżony został o wspieranie Hitlera, co było czarną propagandą.

Księga Papieży to bardzo obszerna publikacja, którą przeczytać od deski do deski byłoby bardzo ciężko. Jest to jednak rewelacyjna książka do czytania na wyrywki, biografii poszczególnych osób. W ten sposób jest o wiele bardziej przystępna i nie przeraża swoim rozmachem. Wręcz przeciwnie. Można w ten sposób poznać jej zalety, a zarazem zapoznać się bardzo rozległą historią papiestwa i kościoła katolickiego.

Księga Papieży
Autor: Kazimierz Dopierała
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: biografia, historia, literatura faktu
Data wydania: 28 listopada 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.