hotKsiążkirecenzja książka

Zemsta i Przebaczenie. Bezkres Nadziei – recenzja

Bezkres nadziei to piąty już tom cyklu Zemsta i Przebaczenie, autorstwa Joanny Jax. Monumentalna saga powoli dobiega końca. Zanim to jednak nastąpi, bohaterowie będą musieli przezwyciężyć jeszcze wiele przeciwności. Przyszłość w dalszym ciągu nie jest do końca znana. II wojna światowa już prawie się zakończyła, w powietrzu unosi się powiew wolności. Niestety Europa zarysowana zostaje nowymi podziałami.

Bohaterowie, których losy śledzimy od początku epickiego cyklu, próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oczywiście nikomu nie jest w tej sytuacji łatwo. Radość wolności miesza się z niepewnością jutra. Dla jednych pomoc ze wschodu pozwala jasno patrzeć w przyszłość, ale czy będzie ona świetlana dla wszystkich? Niestety. Każdy z bohaterów sam będzie musiał sobie radzić z wyzwaniami jakie niesie nowy porządek.

Gdy jeden terror opuścił Europę, to drugi pod przykrywką rozwija swoje skrzydła. Tło, jakie kreśli Jax fascynuje i przeraża swoim realizmem. Rządy terroru stalinowskiego nie pozostają bez wpływu nie tylko na głównych bohaterów, ale na wiele milionów ludzi w powstającej ze zgliszcz Polsce i Europie. W bardzo realistyczny sposób ukazane zostały mechanizmy działania nowej władzy i stalinowskich represji. Wywózki do łagrów, terror, cierpienie i śmierć, to wszystko spotkało tysiące ludzi.

Oczywiście nie wszyscy się temu poddają. Niektórzy współpracują z nową władzą jak choćby Emil Levin. Dla niego taki rozwój wypadków wydawać się może najlepszym z możliwych. Pozostali mimo kolejnych przeciwności, potrafią jednak walczyć dalej. W całym tym nieludzkim systemie, gdzie upodlenie, zezwierzęcenie i całkowite wyzucie człowieka z godności było czymś najważniejszym, wiele osób potrafiło zachować nadzieję.

Piąty tom cyklu Zemsta i Przebaczenie opowiada o pokłosiu wojny. Ukazuje mnóstwo emocji, tych pozytywnych jak i tych negatywnych, przez pryzmat ludzkich dramatów. Mocno zarysowane ludzkie relacje też nie pozwalają przejść obojętnie, szczególnie, że przedstawione są na tle powojennej rzeczywistości.

Zemsta i Przebaczenie. Bezkres nadziei
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Gatunek: powieść obyczajowa, powieść historyczna
Data wydania: 29 listopada 2017

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.