komiksrecenzja komiks

Deadly Class. Ratujcie swoje pokolenie – recenzja

Tom 10 Deadly Class ukazuje skutki wydarzeń po szkolnej imprezie z poprzedniej części. Nie jest to jednak przedstawione w sposób chronologiczny i prostolinijny. Po pierwsze, widzimy że życie poszczególnych bohaterów ulega diametralnej zmianie, co jest związane z przeskokiem czasowym akcji kolejnego tomu. Jedno jest pewne. Dużo będzie się działo.

Remender, który praktycznie każdym swoim komiksem udowadnia, że normalność nie jest jego atutem i tym razem wprowadza mnóstwo zamieszania. Nauka w King’s Dominion nigdy nie należała do łatwych i poukładanych, nawet jak na szkołę elitarnych zabójców. Tym razem jednak to nie uczniowie się czegoś nauczą, a lekcję odbiorą nauczyciele.

Całość ponownie skupia się na Markusie

Po powrocie do świata żywych postanowił nigdy już nie być szczurem. Jego postanowienie mocno zaakcentowane zostaje wymownym podtytułem tego tomu – Ratujcie Swoje Pokolenie. Przekłada się to oczywiście na bieżące wydarzenia i kierunek w jakim podąża fabuła. Jasno trzeba powiedzieć, że zmierza ona ku końcowi. Teraz zaś dostajemy przedsmak tego co będzie się działo. Zarówno fabularnie, wizualnie jak i skalą brutalności.

Historia nadal wizualnie utrzymuje wysoki poziom. Całość pozostaje wierna swojemu charakterystycznemu stylowi. Mowa tu głównie o niesamowitej grafice Wesa Craiga i palecie barw nałożonych przez Lee Loughridge. Craig kreuje swoją charakterystyczną kreskę, która idealne wpasowuje się w klimat szalonych lat osiemdziesiątych. Może i jest lekko przerysowana, ale rewelacyjnie oddaje klimat historii Remendera.

Historia mocno posuwa się do przodu, ale formalnie pozostaje brutalną rozrywką dla dorosłych. Przemoc, wulgaryzmy i mnóstwo krwawej sieczki – cechy wspólne całej serii. Wszystko nadal balansuje pomiędzy powagą, absurdem i humorem, nadając tej historii wyglądu mocno naciąganego realizmu. Paradoksalnie daje to pewien upust emocjom po całym dniu – serwując mnóstwo niezobowiązującej rozrywki.

Deadly Class. Ratujcie swoje pokolenie
Twórcy: Rick Remender, Wes Craig, Lee Loughridge
Tłumaczenie: Paweł Bulski
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 15 lutego 2023

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.